FinanseKDF DialogZarządzanie

Płacimy niemal na czas, a nawet z wyprzedzeniem

Ostatnie – jeszcze nie opublikowane – dane z badania Coface na temat moralności płatniczej pokazują, że w 2020 roku, tym dziwnym i gro

8248987281?profile=RESIZE_400x

źnym roku blokad i obostrzeń zwiazanych z covid 19, wcale nie pogorszyła się moralność płatnicza w Polsce. Firmy płacą sobie nawet solidniej niż w czasach koniunktury. „W 2020 roku nie mamy pogorszenia jeśli chodzi o średnie opóźnienia płatności, a co więcej –  nawet skróciły się te opóźnienia w płatności. W ub. roku wynosiły srednio 57 dni, a w tym 48 dni.” – mówił Grzegorz Sielewicz, główny ekonomista Coface podczas Coface Risk Meeting 26.11.2020. 

Czemu zawdzięczamy tę sytuację? Czy tylko wprowadzeniu ustawy o przeciwdziałaniu nadmiernych opóźnieniom w transakcjach handlowych i działaniom pomocowym rządów?

Podczas dyskusji uczestników Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” na Risk Meeting doszliśmy jednak do innego wniosku. W odpowiedzi na niestabilnośc łańcuchów dostaw i przyznanie prorytetu pewności dostaw (zamiast jak dawniej Just-in-Time) najlepsze firmy w Polsce, a także wszędzie inaczej zaczęły stosować nowe zasady:

1. Zagwarantować sobie dostęp do towarów, surowców, usług, płacąc wcześniej. Albo wręcz stosując przedpłaty.

2. Zagwarantować innym pewność dostawy, nawet zwiększając cenę swoich produktów. 

To powoduje zupełnie inny rachunek kosztów i inne zarządzanie płynnością finansową w przemyśle, być może takie jak w ecommerce gdzie przedpłaty są normą. Dyrektorzy finansowi  mając wpływy od klietów, będą musieli pamiętać o przyszłych kosztach. O ile opanują tę sztukę, ta zmiana da znacznie lepszy, bardziej rentowny i pewniejszy biznes. 

8248870501?profile=RESIZE_584x

Zapis całej debaty z udziałem Małgorzaty Sobczyk (H.CEGIELSKI-POZNAŃ),Tomasza Dankowiakowskiego (GEBERIT), Piotra Hansa (ALMA-COLOR), Jacka Zawadzkiego (APON), prowadzony przez Iwonę D. Bartczak i Bartosza Radziszewskiego (Klub Dyrektorów Finansowych „Dialog”), znajduje się TUTAJ

 

Iwona D. Bartczak