Skąd się biorą pieniądze w bankomacie?
Gotówka to nie e-mail, nie da się jej przesłać po drucie.
Dla uspokojenia tych użytkowników bankomatów, którzy albo słyszeli, że „kończy się kasa w bankomatach”, albo sami nie mogli wypłacić pieniędzy z bankomatu, bo był pusty, przedstawię krótko historię o tym, skąd się biorą pieniądze w bankomacie.
To pomoże, mam nadzieję, zrozumieć, że fakt, że w tym momencie nie ma w bankomacie pieniędzy, nie oznacza, że jest jakikolwiek problem z dostępnością gotówki.
1. Operator bankomatu (np. Euronet Worldwide albo ITCARD SA, albo bank komercyjny, który ma własne bankomaty) zauważa, że kończy mu się gotówka w konkretnych bankomatach. Zleca przygotowanie zasileń tych bankomatów firmie zewnętrznej, która na jego zlecenie takie operacje przeprowadza i jednocześnie przekazuje do banku sponsora (czyli tego który dostarcza pieniądze do bankomatu) informację, ile będzie potrzebował środków następnego dnia.
2. Bank komercyjny zleca w regionalnych oddziałach Narodowy Bank Polski (NBP) przygotowanie wypłaty, zgodnie ze specyfikacją nominałową i geograficzną.
3. Narodowy Bank Polski (NBP) przygotowuje wypłatę zgodnie z podaną specyfikacją.
4. Następnego dnia firma konwojowa podjeżdża samochodem przystosowanym do transportu wartości do specjalnej śluzy w NBP i w bezpieczny sposób odbiera przygotowaną wypłatę.
5. Transport dociera do sortowni. Sortownia, zwana również liczarnią, to takie miejsce, gdzie się pieniądze liczy, pakuje, sprawdza falsyfikaty, sortuje, itp. Tam przesyłka jest odebrana, sprawdzona i umieszczona w sejfie – gotowa na dalsze dyspozycje.
6. Sortownia, zgodnie ze zleceniem z pkt 1, bierze pieniądze z sejfu i wkłada odpowiednie nominały w odpowiedniej ilości do odpowiednich kaset bankomatowych, a następnie te kasety plombuje.
7. Załoga konwojencka, ładuje do samochodu przystosowanego do transportu wartości, kasety przeznaczone do umieszczenia w bankomatach, które znajdują się na trasie w danym dniu i rusza w drogę.
8. Załoga podjeżdża do konkretnego bankomatu, wyjmuje kasety, które się w nim znajdują (niezależne czy jeszcze pełne czy puste) i wkłada na ich miejsce kasety przygotowane w sortowni. Plomby nie są naruszone, konwojenci nie mają fizycznego dostępu do banknotów.
9. Bankomat jest gotowy na wypłatę. Posiadacz karty Mastercard lub Visa, a także użytkownik systemu BLIK, może dokonać wypłaty.
Jeśli widzicie, że jakiś bankomat nie działa, to pamiętajcie, że nie działa CHWILOWO. Od momentu złożenia zlecenia do pojawienia się środków w bankomacie zwykle mijają nawet 3 dni. Zlecenia z wczoraj na zasilenie maszyn, mają szanse zostać zrealizowane jutro. I nie wynika to z braku środków, a tylko z faktu, że banknotów nie da się przesłać po drucie.
Maciej Glapa, BNP Paribas Bank Polska