Bez kategorii

Jak pomóc mieszkańcom Ukrainy: 10 rzeczy, które możesz zrobić teraz

Poniżej obszerne fragmenty artykułu Jacka Siadkowskiego, animatora inicjatywy TechToTheRescue , pełny tekst znajduje się TUTAJ.

Redakcja.

_____________________________________________

Obudzić się w zaciszu własnego domu i nie martwić się o bezpieczeństwo naszej rodziny, to przywilej, który wszyscy uważamy za pewnik. 

Jednak obecna sytuacja na Ukrainie pokazuje, że przywilej ten można łatwo odebrać.

 

Możesz zadać sobie pytanie – czy jest coś, co mogę teraz zrobić?  Oto lista działań, które warto rozważyć.

  • Zapytaj swoich ukraińskich pracowników o ich najpilniejsze potrzeby

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, skontaktuj się z pracownikami, którzy pracują na Ukrainie lub mają tam rodziny i zapytaj, jakiego wsparcia potrzebują. Bądź gotów odpowiedzieć, elastycznie podchodząc do ich organizacji pracy i zaoferuj wszelką pomoc, której możesz natychmiast udzielić.

  • Zaoferuj wsparcie w zakresie relokacji

W związku z zawieszonymi obecnie lotami do i z Ukrainy, relokacja jest trudna. Zrób wszystko, co w Twojej mocy, aby wesprzeć swoich pracowników w procesie relokacji, w miarę możliwości do bezpieczniejszej części kraju lub za granicę. Pamiętaj, aby w procesie planowania uwzględnić całe rodziny. Możesz również rozważyć zatrudnienie specjalistów, którzy udzielą porad online, aby wesprzeć pracowników w podjęciu decyzji o przeprowadzce.  

Spróbuj złożyć awaryjne pozwolenie imigracyjne lub pozwolenie na pracę, aby umożliwić pracownikom pracę w jednym z innych urzędów.

  • Zaoferuj swoją przestrzeń do pracy

Zastanów się nad zaoferowaniem dzielenia przestrzeni biurowej z ludźmi lub całymi firmami w celach mieszkaniowych lub zawodowych. Możesz również zadeklarować gotowość przyjęcia uchodźców do zamieszkania u Ciebie, umieszczając swoją nieruchomość na Mapie Gościnności. 

  • Skoncentruj się na ludzkich potrzebach

Pracodawcy na całym świecie powinni przygotować się do wspierania pracowników, którzy mogą potrzebować bezpośredniej pomocy. Obecna sytuacja może nie mieć bezpośredniego wpływu na personel, ale może wywołać stres emocjonalny. Wyjaśnij, że bezpieczeństwo pracowników i zdrowie psychiczne są najważniejsze. Staraj się nie wywierać niepotrzebnej presji na pracowników, których to dotyczy, aby dotrzymywali terminów lub uczestniczyli w spotkaniach. Każdy powinien czuć się komfortowo, prosząc o wsparcie innych członków zespołu, jeśli to konieczne.

  • Zapewnij usługi w zakresie zdrowia psychicznego

Nadszedł czas, aby odświeżyć swoje podejście do oferowania usług w zakresie zdrowia psychicznego w całej organizacji. Upewnij się, że Twoi pracownicy wiedzą, jaka pomoc jest dla nich dostępna. Oferowane przez Ciebie wsparcie może obejmować niektóre PTO dostępne w przypadku wypalenia i radzenia sobie ze stresem, rozszerzenie usług lekarzy zdrowia psychicznego na rodzinę pracownika, a co najważniejsze – prowadzenie otwartego dialogu. Często proste potwierdzenie własnych zmagań jest najlepszym lekarstwem. Niech Twoi pracownicy wiedzą, że nie są sami!

  • Rozważ wdrożenie wsparcia finansowego

Jeśli możesz to zrobić, rozważ zapewnienie nadzwyczajnego wsparcia finansowego pracownikom bezpośrednio dotkniętym wojną. Może to oznaczać wpłacanie zaliczek za pracę. Pomoże to w pokryciu kosztów podróży lub opłat za dokumenty podróżne oraz opłat za przeloty czarterowe.

Niektórzy pracownicy mogą nie być w stanie pracować ze względu na okoliczności życiowe. W takim przypadku możesz nadal wypłacać wynagrodzenie według normalnej stawki. Takie rozwiązanie zapewni spokój i pozwoli Twojemu pracownikowi wesprzeć swoją rodzinę w obecnym kryzysie. 

  • Rozważ rezygnację z jakichkolwiek rosyjskich usługodawców

Jeśli obecnie korzystasz z rosyjskich dostawców i usług, możesz po prostu rozważyć przeniesienie swojej firmy gdzie indziej. Zachodnie rządy wprowadzają surowe sankcje wobec Rosji. Wszyscy możemy przyczynić się do wywarcia presji ekonomicznej na Rosję poprzez zawieszenie jakiejkolwiek wymiany handlowej. Możesz także przestać obserwować rosyjskie media, w tym rosyjskie influencerów i YouTuberów.

  • Przygotuj paczki przedmiotów codziennego użytku

W czasach kryzysu zdobycie codziennych artykułów, takich jak artykuły spożywcze, woda, lekarstwa lub dostęp do gotówki, może okazać się trudne. Dobrym pomysłem może być przygotowanie pudełek z podstawowymi przedmiotami: sprzętem medycznym (bandaże i opatrunki), kocami, ubraniami, butelkowaną wodą i niepsującą się żywnością. Przygotuj je do przekazania darowizny na rzecz dowolnego lokalnego organizatora, który przekaże je potrzebującym. Możesz także przeglądać strony internetowe, takie jak Zakaz , które mogą dostarczać zakupy z lokalnych supermarketów pod drzwi Twojego pracownika! 

  • Jeśli możesz, przekaż darowiznę na rzecz kluczowych organizacji non-profit

Istnieje również ogromne zapotrzebowanie na wsparcie finansowe z różnych przyczyn – poniżej znajduje się lista zweryfikowanych organizacji aktywnie działających na rzecz pomocy w dotkniętych obszarach. Oto kilka opcji do rozważenia:

Szpitalnicy – ochotnicza służba medyczna działająca bezpośrednio na liniach frontu. Utrzymują się z datków Ukraińców, wolontariuszy i mecenasów.

Głosy dzieci – organizacja udzielająca pomocy terapeutycznej dzieciom. Pomagają im przezwyciężyć konsekwencje konfliktu zbrojnego.

Polska Akcja Humanitarna – która aktywnie deklaruje swoje wsparcie dla humanitarnych spraw

Army SOS – zarządzają pozyskiwaniem niezbędnej amunicji, sprzętu osłonowego, komunikacyjnego i rozpoznawczego, który jest kluczowy podczas aktywnej wojny. 

Phoenix Wings – zapewnia armii ukraińskiej niezbędną pomoc w zakresie odpowiedniego wyposażenia i umundurowania, osobistej ochrony nieśmiercionośnej (kamizelki, hełmy), wymaganego leczenia rannych żołnierzy oraz nabycia apteczek osobistych.