Bez kategorii

Jak zadbać o efektywność własnej pracy w sytuacji wojny na Ukrainie?

Od 24 lutego 2022 żyjemy w Polsce w zupełnie nowej rzeczywistości.
Swiat się zmienił. Dla wielu osób wywrócił się totalnie. Dla mnie również.

Jednak niezależnie od sytuacji, z którą zmagamy się wszyscy w tych dniach, potrzebujesz zadbać o efektywność swojej pracy! Być może są teraz w Tobie silne emocje? Być może Twój organizm działa pobudzony adrenaliną wzbudzoną organizacją pomocy humanitarnej? A być może lęk i stres totalnie przyczynił się do tego, że trwasz w zawieszeniu i wykonywanie obowiązków zawodowych to ostatnie co przychodzi Ci do głowy.

Niezależnie od okoliczności, potrzebujesz zachować efektywność pracy z kilku powodów:

  • musisz utrzymać siebie i swoją rodzinę – jak stracisz pracę, będzie jeszcze gorzej
  • zarobione wynagrodzenie możesz przeznaczyć na wsparcie potrzebujących
  • jeżeli jesteś zaangażowany w pomoc humanitarną, potrzebujesz jak najszybciej ogarnąć tematy zawodowe, aby móc poświęcić się temu co dla Ciebie ważne
  • jeżeli obecnie pełnoetatowo zajmujesz się pomocą humanitarną, po prostu musisz zachować efektywność. Masz ograniczone zasoby, a dzięki temu że wykorzystasz je jak najlepiej pomożesz jak największej liczbie osób.

Poniżej przygotowałem kilka podpowiedzi, co konkretnie możesz zrobić aby zachować efektywność pracy.

Zrozum siebie i okaż sobie wsparcie

Zacznijmy od najważniejszej sprawy – zadbania o siebie. Tu jest jak w samolocie – jeśli jest dekompresja w kabinie, maskę tlenową zakładasz najpierw sobie, a dopiero pomagasz innym.

Łagodność wobec siebie – zachęcam Cię, do bycia łagodnym wobec siebie. Koniec z samokrytyką czy poczuciem winy za to że gorzej Ci się działa. Najbliższe dni to będzie obniżona efektywność. Każdy z nas na stres reaguje inaczej, ale dla większości osób obecna sytuacja będzie powodowała, że mogą wystąpić kłopoty z koncentracją, reakcje emocjonalne, a także poczucie bezsilności i braku motywacji do wykonywania jakiejkolwiek pracy. To zupełnie normalne. Masz prawo mieć niższą efektywność! Masz prawo reagować w zaskakujący sposób na zaistniałe wydarzenia. Daj sobie prawo reagować w zgodzie ze sobą. 

Jesteś w procesie DABDA – jeżeli agresja Rosji na Ukrainę Cię poruszyła (by nie powiedzieć, że wstrząsnęła), to przechodzisz teraz różne fazy tego wstrząśnięcia . Dopóki nie dotrzesz do akceptacji, spodziewaj się że możesz mieć spadki energetyczne i rozproszenie.

Opanuj rozproszenie

Skup się na faktach – zrób checklistę ktora będzie Ci przypominać o Twoim (wciąż stosunkowo wysokim) bezpieczeństwie. W chwilach lęku, czytaj tę checklistę.

Przestać czytać o sytuacji geopolitycznej – na geopolitykę nie masz żadnego wpływu. Twój mózg będzie próbował racjonalizować sobie lęki, ale od czytania o sytuacji na świecie niewiele się zmieni. Oczywiście warto być poinformowanym, ale jeśli chcesz zgłebiać geopolitykę – to czytaj to po pracy, w ramach hobby. A nie uzasadniając, że „robisz to dla własnego bezpieczeństwa, by być lepiej przygotowanym”

Odetnij się od newsow i Facebooka – na czas pracy załóż blokady na świat newsów, być może również na media społeczonościowe. Wiele osób kompulsywnie sprawdza teraz co się dzieje co chwila. Zamiast z tym walczyć, próbując się opierać, na czas pracy (a może i na cały dzień) włącz blokady tych stron. Możesz do tego użyć oprogramowania freedom.to (płatne) lub wtyczek do przeglądarek internetowych Pause i Limit (bezpłatne).

Jeżeli chcesz być na bieżąco, sprawdzaj wiadomości w wyznaczonych interwałach, np co 2-3 godziny. Idealnie byłoby robić to tylko raz dziennie, ale wiem że w emocjach może być ciężko oderwać się od źródeł informacji.

Pamiętaj również, że podlegasz „fog of war” i świadomej akcji dezinformacji. 

Organizacja własnej pracy

Wprowadź organizację pracy w oparciu o System Zarządzania Zadaniami (SZZ) – próba pamiętania o liście zadań jest skazana na porażkę w dużym stresie. SZZy zostały stworzone właśnie po to, aby jak najlepiej zorganizować Twoją pracę oraz odciążyć Twoje zasoby mentalne i emocjonalne. Możesz skorzystać z listy preferowanych systemów: https://marcinkwiecinski.pl/systemy

Raz w tygodniu zrób przegląd tygodniowy – to jest czas, w którym podsumujesz mijający tydzień i pomyślisz o tym co niezbędne w nadchodzącym, następny. Przegląd tygodniowy wprowadza wytchnienie i poczucie sprawczości do Twojego działania. Najlepiej robić przegląd w piątek rano. Trwa zwykle 60-90 minut.

Zadbaj o regenerację zasobów niezbędnych do efektywnego działania

Codziennie zadbaj o siebie i swoje zasoby – ten punkt jest OBLIGATORYJNY. Po prostu MUSISZ zadbać o własne zasoby. Absolutne minimum to sen, conajmniej 30 minut ruchu, najlepiej na świeżym powietrzu, właściwe odżywianie oraz dedykowanych czas na modlitwę/medytację (też ok 30 minut). Nawet jak nie widzisz sensu, zrób to. 

Empatyczne rozmowy – Znajdz osobę z którą możesz empatycznie porozmawiać o tym co jak Ci jest w obecnej sytuacji. Rozmawiaj regularnie, może nawet chodźcie razem na spacer. Ale bez nakręcania się!

Pielęgnuj poczucie wdzięczności – codziennie (idealnie 3 x dziennie) znajdź sposobność, aby przypomnieć sobie o tym co dobrego jest dziś w twoim życiu. Wypisz na kartce lub smartfonie conajmniej 3 takie rzeczy. Z czasem zwiększaj ich ilość. Zniweluje z poczucie że świat się wali. Świat toczy się dalej. To Twój wylekniony umysł wyłącza cię w zawężone pole świadomości, które pokazuje Ci negatywne aspekty obecnego czasu.

Skorzystaj z pomocy psychologa lub coacha – Jeżeli nie możesz sobie poradzić z rozproszeniem i emocjalnością, poproś o pomoc specjalistę. Mają narzędzia aby obniżyć Twój stres i przywrócić poczucie sprawczości.

10160300657?profile=RESIZE_180x180

 

 

 

Marcin Kwieciński, autor bloga „Ogarnij chaos”