Bez kategorii

Książki o sztucznej inteligencji po polsku

To był dobry rok dla książek o AI, ale wciąż nie ma polskiego wydania „Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid”.
Cieszy, że nie przegapiliśmy, a wręcz przeciwnie, wyczuliśmy zainteresowanie książkami o sztucznej inteligencji.

„Rozmowa z czatem GPT o przyszłości ludzi i świata” R. Hoffmana (założyciela LinkedIn) to przegląd zastosowań AI w edukacji, dziennikarstwie, mediach społecznościowych i wielu innych obszarach.

„Sztuczna inteligencja w biznesie”, której współautorem jest ceniony przeze mnie T. Davenport, stanowi świetny poradnik biznesowy w formie studiów przypadków.

„Cyfrowy umysł” to z kolei książka wyjaśniająca, jakich umiejętności potrzebujemy, jako profesjonaliści, aby korzystać z możliwości, jakie stwarza AI.

(A co z tym „Gödlem…”?! Za chwilę. Będzie i „Golem XIV” S. Lema).

Książki „Metawersum” i „Kierunek metaverse” w oczywisty sposób także dotyczą AI.

Nieco wcześniej wydana książka „Deep learning. Głęboka rewolucja. Kiedy sztuczna inteligencja spotyka się z ludzką” to bogato ilustrowane (w kolorze) wprowadzenie do tematyki AI.

Licytowaliśmy, ale ktoś nas przebił, prawa do polskiego wydania książki Stephena Wolframa „What Is ChatGPT Doing… and Why Does It Work”, dobra wiadomość jest taka, że będzie polskie wydanie, choć (nie wiem, dlaczego) długo to trwa.

Oczywiście inni wydawcy też nie spali. Helion wydał najsłynniejszy i najlepszy podręcznik akademicki „Sztuczna inteligencja. Nowe spojrzenie. Wydanie IV” Stuarta Russella: 1200 stron, przyjaciele z Gliwic wykonali wielką pracę (tłumaczenie, weryfikacja terminologiczna, trudny skład) – ręce same składają się do oklasków.

Wcześniej Helion wydał „Superinteligencję” i „Naczelny algorytm”, dwie świetne książki.

Za to wciąż nie ma polskiego wydania genialnej, błyskotliwej, czarującej i fascynującej książki „Gödel, Escher, Bach: An Eternal Golden Braid” Douglasa R. Hofstadtera, nagrodzonej Pulitzerem, olśniewającej intelektualnie, pięknie ilustrowanej, wyprzedzającej o dziesięciolecia inne książki o AI. Książki, która mnie zachwyciła wiele lat temu i wciąż zachwyca.

Jest jednak nowe wydanie „Golema XIV” S. Lema w ramach wznowienia przez Wydawnictwo Literackie całej twórczości Lema ze znakomitymi okładkami Przemka Dębowskiego. Czytam tę książkę któryś już raz, tym razem w kontekście OpenAI, ChatGPT i DeepMind i wciąż na nowo odkrywam geniusz Lema.

Oczywiście, AI drastycznie zmieni także branżę wydawniczą.

Marek Rostocki, redaktor naczelny Poltext