PracaSpołeczeństwo

Jak sobie radzić z toksycznym szefem lub klientem?

We wnikliwym poście w „Psychology Today” psycholog kliniczny Seth Meyers przestawia kilka solidnych rad, jak radzić sobie z toksyczną osobą, która ma nad Tobą władzę. Oto kilka jego wskazówek.

  1. Unikaj udostępniania danych osobowych lub swoich prawdziwych opinii.

Wiedza to potęga, a im więcej toksyczna osoba wie o tobie, tym większą moc będzie miała. Tak więc, podczas gdy otwartość i szczerość mogą pomóc w stworzeniu zdrowego związku w większości sytuacji, kiedy masz do czynienia z toksyczną osobą, mogą one narazić cię na dalsze emocjonalne znęcanie się lub manipulację.

Więc unikaj mówienia toksycznej osobie wszystkiego, czego nie chciałbyś, aby dowiedział się cały świat. Nie udostępniaj informacji o swoim życiu osobistym, a zwłaszcza jeśli masz silne uczucia w związku z dyskutowaną sprawą, nie informuj o tym toksycznej osoby. „Wszystko, co zawiera treści emocjonalne, powinno być unikane w przypadku trudnej osoby, która ma nad tobą władzę” — pisze Meyers. Im mniej toksyczna osoba wie o tobie, tym mniej ma amunicji.

  1. Zawsze bądź przygotowany, zorganizowany i skoncentrowany.

Im lepiej jesteś przygotowany na spotkanie z toksyczną osobą, tym lepiej. Miej wszystkie potrzebne dane pod ręką i upewnij się, że jesteś na bieżąco ze wszystkim, co miałeś dostarczyć. Co równie ważne, radzi Meyers, powinieneś zrobić wszystko, co w Twojej mocy, aby czuć się emocjonalnie spokojnym i silnym, gdy jesteś w obecności toksycznej osoby. On lub ona będzie miał nad tobą największą władzę, „kiedy zostaniesz zaskoczony, poczujesz się bezbronny lub zdenerwowany w jakikolwiek sposób”, pisze Meyers.

  1. Spraw, by toksyczna osoba cię polubiła.

Meyers zaleca wyrażanie wdzięczności za każdą najmniejszą rzecz, jaką robi dla ciebie toksyczna osoba. To świetny pomysł, podobnie jak lepsze poznanie tej osoby, poznanie jej, przy jednoczesnym ujawnieniu jak najmniejszej ilości informacji o sobie. To, że ty nie lubisz toksycznej osoby, nie oznacza, że ona powinna nie lubić ciebie. Sprawienie, by toksyczna osoba cię polubiła, może pomóc przechylić szalę sił na twoją korzyść, choćby trochę. 

Istnieje wiele sposobów, aby kogoś Cię polubił, ale jednym z najbardziej zaskakujących jest poproszenie tej osoby o przysługę, coś, co nazywa się „efektem Benjamina Franklina”, ponieważ Ben Franklin odkrył to i napisał o tym ponad 200 lat temu. Jeśli spowodujesz, żeby ktoś Ci wyrządził przysługę, to zdobędziesz większą jego życzliwość niż służalczo o nią zabiegając. Nie chodzi nawet o jakieś wielkie rzeczy, ale np. o pożyczenie cennej książki jak to zrobił w jednym przypadku Franklin.

Psychologowie przeprowadzili wiele eksperymentów. Jeden z nich aranżował dwie sytuacje: w jednej osoby badane były proszone o zrobienie czegoś dobrego dla innej osoby, której nie lubili lub która była im obojętna, a w drugiej sytuacji, ta inna osoba robiła coś dobrego dla nich. W większym stopniu wystąpił efekt wzrostu sympatii w stosunku do osób, którym wyświadczyło się przysługę, niż w stosunku do osób, które nam wyświadczyły przysługę. Dodatkowo zauważono, że im większa była wyświadczona przysługa, tym większy był wzrost sympatii dla tej osoby.

Postępuj zgodnie z tą radą, a może się wydarzyć coś zaskakującego — możesz zacząć nienawidzić toksyczną osobę trochę mniej. Większość toksycznych ludzi stała się taka z jakiegoś powodu, a im więcej poznasz ich historię, tym lepiej zrozumiesz ich motywacje. Możesz nawet zmienić dynamikę Waszej znajomości na lepsze. 

  1. Dbaj o siebie.

Konieczność odpowiadania przed toksyczną osobą jest niesamowicie męcząca, wysyjąca energię i dobre emocje. Więc jeśli jesteś w takiej sytuacji, dbanie o własne zdrowie psychiczne powinno być najwyższym priorytetem. Obejmuje to rzeczy, które promują uważność, takie jak medytacja lub pisanie dziennika, ale też takie, które pozwolą ci uporać się z frustracjami i rozładować emocje, takich jak rozmowa z przyjaciółmi i uprawianie sportu.

Ostatecznie najlepszym sposobem, aby zadbać o siebie, jeśli musisz odpowiedzieć przed toksyczną osobą, jest jak najszybsze wyjście z tej sytuacji. 

Może się to wydawać trudne, ale, jak mówi Meyers, zatrzymaj się i zadaj sobie pytanie, jak długo możesz znosić toksyczność, zanim wpłynie to na twoje zdrowie emocjonalne i fizyczne. Radzenie sobie z toksyczną osobą „jest chronicznym problemem, dopóki pozostajesz w orbicie tej trudnej osobowości” – pisze. Kiedy już uciekniesz z tej orbity, możesz być zaskoczony, gdy dowiesz się, o ile więcej masz mentalnej i emocjonalnej energii teraz, gdy nie są one wysysane przez nią.

 

Opracowanie IDB