Społeczeństwo

Młodzi Europy Wschodniej i Centralnej są znacznie szczęśliwsi niż młodzi w USA i Europie zachodniej

W środę 20.03 był Międzynarodowy Dzień Szczęścia. W zwiazku z tym opublikowano po raz dwunasty Raport o Szcześciu na Świecie wg ocen życia w latach 2021-2023. Opiera się na danych z badania Gallup World Poll w ponad 140 krajach, które zostały przeanalizowane przez czołowych światowych naukowców zajmujących się dobrostanem. Finlandia siódmy rok z rzędu została najszczęśliwszym krajem na świecie. Tuż za nią są Dania, Islandia i Szwecja. USA są na 23 miesjcu, a Niemcy na 24. Polska zajęła 35 miejsce. Tajwan jest na 31 miejscu a Chiny na 60.  Rosja – 72, Turcja 98, Ukraina – 105,  Indie – 126, Liban  142 i ostatnie 143 – Afganistan.

Pierwsza dziesiątka prawie się nie zmienia od lat, ale już pierwsza 20stka tak. W tym notowaniu spadły z nich USA i Niemcy. Do czołowych szczęśliwych krajów nie zalicza się już żadnego z największych krajów. W pierwszej dziesiątce krajów jedynie Holandia i Australia mają populację przekraczającą 15 milionów, a w całej pierwszej dwudziestce jedynie Kanada i Wielka Brytania – przekraczającą 30 milionów.

W Stanach Zjednoczonych, Kanadzie, Australii i Nowej Zelandii poziom szczęścia spadł we wszystkich grupach wiekowych, ale szczególnie wśród młodych, do tego stopnia, że w latach 2021–2023 młodzi stanowią najmniej szczęśliwą grupę wiekową. To duża zmiana w porównaniu z latami 2006–2010, kiedy młodzi ludzie byli szczęśliwsi niż osoby w wieku średnim i mniej więcej tak samo szczęśliwi jak osoby w wieku 60 lat i więcej.

Litwa znajduje się na czele listy dzieci i młodzieży poniżej 30. roku życia, natomiast Dania jest najszczęśliwszym krajem na świecie dla osób powyżej 60. roku życia. Osoby urodzone przed 1965 rokiem są średnio szczęśliwsze od tych urodzonych od 1980 roku. Wśród milenialsów ocena własnego życia spada z każdym rokiem życia, natomiast wśród pokolenia boomersów satysfakcja z życia rośnie wraz z wiekiem.

Od 2019 r. dobrostan osób w wieku od 15 do 24 lat spadł w Ameryce Północnej, Europie Zachodniej, na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej oraz w Azji Południowej, ale w pozostałych częściach świata wzrósł. W krajach Europy Środkowo-Wschodniej znajdujących się w fazie transformacji młodzi są znacznie szczęśliwsi niż starsi.

Norwegia, Szwecja, Niemcy, Francja, Wielka Brytania i Hiszpania to kraje, w których osoby starsze są obecnie znacznie szczęśliwsze niż młode, podczas gdy w Portugalii i Grecji wzór jest odwrotny.

Generalnie zwiększa się życzliwość na świecie i w każdym wieku porównując symbolicznie czasy przedpandemiczne i popandemicznych. Wszystkie trzy działania dobroczynne uwzględnione w ankiecie Gallup World Poll – darowizny, wolontariat, a zwłaszcza pomaganie nieznajomym – wykazały niezwykle duży wzrost w stosunku do wartości sprzed pandemii. We wszystkich grupach wiekowych, zarówno przed Covid, jak i obecnie, najczęstsza jest pomoc nieznajomym, następnie darowizny, a następnie wolontariat.  Szansa, aby pomóc potrzebującym i zobaczyć, jak inni robią to samo, nadaje cel i zwiększa zaufanie do życzliwości innych, a wszystko to wiąże się z wyższą oceną życia jako całości.

Źródło danych i wykresu TUTAJ