AI – partner do myślenia
Po raz pierwszy możemy rozmawiać z komputerami w naszym języku i otrzymywać sensowne odpowiedzi. Mamy osobistego asystenta i doradcę za 20 dolarów miesięcznie. Większość ludzi próbuje ChatGPT, ale szybko wraca do Google, myląc GPT z lepszym Googlem. Korzystanie z AI jako wyszukiwarki to jak wbijanie gwoździa śrubokrętem. Podobnie wykorzystywanie AI do automatyzacji zadań czy procesów to jak wożenie walizki ciężarówką. Nic dziwnego, że firmy nie mogą obliczyć ROI z zastosowania AI, bo z takich zastosowań jest nie tak znowu dużo policzalnych korzyści.
Korzyści będą z decyzji i działań ludzi wzmocnionych przez AI. I pewnie też będzie to trudno policzyć, bo trzeba będzie znaleźć do tego odpowiednią metodykę.
Niewielu odkryło główne zastosowanie AI: jako partnera w myśleniu. Większość używa AI do podsumowywania dokumentów, pisania pierwszych wersji czy tłumaczeń. Ale AI może być zaufanym doradcą, sprawdzającym decyzje i przedstawiającym opcje.
W naszej społeczności Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” są dyrektorzy, którzy zmuszają AI do tego, aby wcieliła się w członków rady nadzorczej albo przedstawicieli funduszu inwestycyjnego albo klienta i przedstawiła komentarze do prezentacji czy decyzji czy umowy, którą zamierzają im przedstawić. Aby mogli się dobrze przygotować do rzeczywistego spotkania. Okazuje się, że ludzka rada nadzorcza czy zespół w 90% mówi to, co przewidział Claude czy ChatGPT. Potrafi też zasugerować te same priorytety, w tym napędzanie wartości przedsiębiorstwa, równoważenie wzrostu i zapasu gotówkowego oraz podejmowanie większego ryzyka technologicznego. AI może działać jako energiczny członek zarządu, dając spostrzeżenia i zalecenia dotyczące postępu i planu firmy.
Inteligentni ludzie często odrzucają AI jako partnera do myślenia, myśląc, że jest to narzędzie tylko dla niższych stanowisk, że są „ponad” AI. Ale jeśli AI może uczynić konsultanta BCG o 40% silniejszym (co udowodniono), to dlaczego nie CEO czy CFO? AI jest tym bardziej pożytecznym partnerem do myślenia, im większą wiedzę domenową posiada używający ją człowiek.
Jak wykorzystać AI jako partnera myślowego:
- Proś o pomysły, zagadnienia do rozważenia, informacje zwrotne, nie o odpowiedzi.
- Daj więcej kontekstu, aby zaczęła tworzyć skojarzenia. Prowadzenie „ogólnej” rozmowy da ogólny wynik. Negatywna opinia prezesa na temat ostatniego pomysłu jest przykładem właśnie takiego kontekstu, który jest potrzebny.
- Przeprowadź problemy przez ramy decyzyjne, czli zapytaj jak szef konkurencyjnej firm poradziłby sobie z tym problemem albo jaką decyzję i dlaczego podjąłby drektor finansowy na Twoim miejscu.
- Poproś AI o przyjęcie persony – postaci, roli, konkretnego człowieka – i odpowiadanie jak ta osoba na Twoje pytania.
- Żądaj, aby AI wyjaśniła, dlaczego przedstawia właśnie te pomysły i broniła ich przed Twoją krytyką.
- Przekaż jej swoje pliki,np. plany, budżety, notatki, oczywiście po odpowiednim zabezpieczeniu.
Możliwości są nieograniczone: od planowania finansowego po strategiczne decyzje biznesowe. AI to niemal darmowy ekspert dostępny 24/7 z oszałamiającym zakresem wiedzy, bez żadnych ukrytych intencji – nie obchodzi go, czy ci się podoba, czy go zatrudnisz, czy uważasz go za atrakcyjnego, po prostu zajmuje się zadaniem. I nie ma znaczenia, że czasem kłamie i ma halucynacje – to sparing partner, a nie decydent.