BiznesFinanse

Płynność u małych i średnich najbardziej zagrożona

W Bibby Financial Services od 9 lat regularnie badamy nastroje małych i średnich przedsiębiorstw. Ostatni odczyt Bibby MSP Index pokazuje, że tak źle jeszcze nie było. Spadły sub-indeksy dla każdej badanej branży i w każdym obszarze. Aż 68 proc. badanych spodziewa się w ciągu najbliższych miesięcy spadku zamówień i sprzedaży, a 48 proc. kłopotów z płynnością. Najgorzej swoją sytuację oceniają przedsiębiorcy z branży transportowej, usługowej i handlowej.

5203089490?profile=RESIZE_710x

Wśród badanych firm MŚP z branży transportowej ani jeden respondent nie wskazał, że spodziewa się wzrostu lub choćby utrzymania sprzedaży na poziomie z poprzednich miesięcy. Skala inwestycji drastycznie zmalała, w zasadzie do zera. 67 proc. badanych z branży zakłada też pogorszenie płynności.

Z kolei najsilniejsze obawy usługodawców wiążą się z drastycznym spadkiem zamówień i znaczącym wzrostem ryzyka pogorszenia płynności. 73 proc. badanych z tej branży deklaruje, że w nadchodzących miesiącach ich wydatki na inwestycje spadną, a 48 proc. zamierza ciąć zatrudnienie.

Handel od początku epidemii realizowany jest głównie w obszarze artykułów spożywczych, drogeryjnych i farmaceutycznych. Nawet jeśli początkowo wydawało się, że Polacy robią zakupy na zapas, a e-commerce ma swój najlepszy czas, przedsiębiorcy i tak twierdzą, że sprzedaż drastycznie spadła. W związku z tym w branży dochodzi do zmniejszania zatrudnienia – 48 proc. badanych twierdzi, że nadchodzących miesiącach będzie zwalniać pracowników.

Oczywiste jest, że w tym czasie szczególnie ważne jest pilnowanie płynności finansowej firmy.  

Jerzy Dąbrowski, prezes Bibby Financial Services

_______________

Od redakcji. O sytuacji w branżach i o tym czego spodziewać się po kontrahentach  porozmawiamy na spotkaniu 26.05 g. 15-17.  Rejestracja https://businessdialog.pl/wydarzenia/kdfdialog-26052020