BiznesSpołeczeństwo

Inwestycje Altmana, czyli najważniejsze trendy technologiczne

Sam Altman, oczywiście, jest twarzą GenAI jako prezes OpenAI, twórcy ChatGPT. Przy okazji turbulencji wokół jego zwolnienia i ponownego zatrudnienia w tej firmie, przypomniano jego niektóre inwestycje jako ewentualny powód zwolnienia, np. miliard dolarów w Rain AI, od którego OpenAI zamierza kupować chipy.

Firma Rain, startup z siedzibą odległą o  półtora kilometra od siedziby OpenAI w San Francisco, pracuje nad chipem NPU, odtwarzającym cechy ludzkiego mózgu.  Wymagają mniej energii niż układy graficzne Nvidii. Firma, wspierana przez Y Combinator  (akcelerator starupów przez 5 lat do 2019 roku zarządzany przez Altmana), deklaruje, że pierwszy sprzęt może dostarczyć klientom już w październiku 2024 roku.

Te chipy są ważne, bo AI jest niezwykle mocożerna, co kosztuje. Na razie OpenAI wykorzystuje chipy Nvidii.

Kilka innych firm, które zainwestował Altman, także ma powiązania z OpenAI. Na przykład wsparł Humane, która niedawno wypuściła „Ai Pin” — urządzenie do noszenia którego podstawową funkcją jest osobisty asystent obsługiwany przez ChatGPT – czy platformę automatyzacji płatności B2B Slope i asystent kodowania Warp  — modele OpenAI częściowo napędzają te produkty, podobnie aplikacja do nauki języków oparta na sztucznej inteligencji Speak.

Jego największą osobistą inwestycja jest Helion, startup zajmujący się syntezą jądrową. W maju 2023 roku Microsoft – inwestor OpenAI – podpisał umowę na zakup energii elektrycznej od Helion pod koniec obecnej dekady. Planuje fuzję Helion z innym startupem od syntezy jądrowej Okla, w który też jest zaangażowany.

Sztuczna inteligencja jest bardzo energochłonna.

Zainwestował w firmę zajmującą się przeciwdziałaniem starzeniu się Retro Biosciences, której celem jest wydłużanie życia poprzez przeprogramowanie komórek.

Oprócz indywidualnych inwestycji jest założycielem firmy VC Hydrazine Capital oraz funduszu inwestycyjnego Apollo Projects, założony wspólnie z braćmi Maxem i Jackiem Altmanami. 

A zatem najbardziej gorące tematy najbliższych lat są trzy:

– sztuczna inteligencja i aplikacje, które napędza edukacyjne, zdrowotne, finansowe

– produkcja energii drogą syntezy atomowej

– produkcja mikroprocesorów dla AI.

Ilustracja za CB Insight

Opr. IDB

12328493657?profile=RESIZE_710x