Dobra wiadomość – jest na czym się oprzeć.
O złe wiadomości jest łatwo w każdych czasach, a w obecnych – szczególnie łatwo. Ale to nie nasza misja. W społeczności Business Dialog zawsze staramy się, aby zachowując realistyczna ocenę – czegokolwiek, koniunktury, danej branży, przepisów prawa, relacji w gospodarce, postaw dostawców, kompetencji dyrektorów, itp. – wskazać przede wszystkim konstruktywne okoliczności przydatne do rozwoju nas samych i naszych firm.
Nadchodząca walka o gospodarkę rozegra się przede wszystkim w naszych głowach. Startujemy z osłabionych pozycji, raczej zdani tylko na siebie. Gniew przychodzi nam z łatwością, przyda się, ale wzmacniajmy też spostrzegawczość zjawisk na rynku oraz determinację, aby każdą najmniejszą szansę przekuć w postęp, w sukces, w rozwój. Koncentrujmy się na okazjach do odbicia się, a nie na zestawieniach ryzyk.
W firmach uczestników Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” odbywają się teraz przeglądy projektów realizowanych i planowanych oraz zasadnicze przemodelowanie budżetów. Jedne firmy walczą o przetrwanie, ale inne wypracowują nową strategię, nowe modele biznesu, nowe kierunki ekspansji.
Wspieramy naszych uczestników w ich podtrzymanych lub nowych projektach, rekomendując najlepsze praktyki, rozwiązania i dostawców. Te pozytywne przesłanki do odkucia się są czasem bardzo proste, ale wymieńmy je:
– konsumenci ciągle kupują, i to nie tylko produkty spożywcze, farmaceutyczne i czystościowe, uważniej ich słuchając osiągniemy korzystniejszy wynik, zaoferujemy bardziej pożądane produkty, z wyższymi marżami, niż wtedy gdy wpychaliśmy im je reklamą i innymi „sposobami”
– konkurenci potrafią ze sobą współpracować, to wielkie dzisiejsze doświadczenie lobbowania branż za regulacjami kryzysowymi przekładajmy na współpracę również w innych sprawach,
– jeśli pojawia się lider, to potrafimy pod jego wodzą zbudować w tydzień nowy łańcuch poddostawców, gdy stary łańcuch został przerwany lub zdziesiątkowany, często opierając się tylko na lokalnych zasobach – w miejsce globalnych, zróbmy to na większą skalę, w różnych branżach, szanujmy liderów,
– niektóre firmy przestały przyjmować papierowe dokumenty, zatrzymały się z tego powodu, np. niektóre przetargi, ale zarazem to silny bodziec do digitalizacji, która zwróci się wielokrotnie, nawet gdy już zapomnimy z jakiego kryzysowego powodu ją wprowadziliśmy,
– niektórzy dostawcy, np. firmy leasingowe czy informatyczne, usztywnili się wobec swoich klientów, często klientów wieloletnich, narzucają im teraz gorsze warunki, więc zniesmaczeni klienci otwierają więc teraz drzwi dla nowych dostawców, których ofertę kiedyś odrzucali, bo już dostawcę w danym obszarze mieli. Słyszymy o wielu takich faktach, rynek dzieli się na nowo.
To tylko niektóre dobre wiadomości. Są i inne. Będziemy rozmawiać o tym na spotkaniu ONLINE jutro 2.04.2020 g. 9:00-11:00 (tu link). Można dołączyć, a będziemy ją kontynuować 8.04 też w godz. 9.00-11.00 https://businessdialog.pl/wydarzenia/kdfdialog-08042020
Iwona D. Bartczak Bartosz Radziszewski