Prawdopodobieństwo niedorzecznego szczęścia
Polecam kolejną książkę, którą przeczytałam i miało to znaczenie: Peter L. Bernstein „Przeciw bogom. Niezwykłe dzieje ryzyka.”
Hazard to jedna z wielkich namiętności człowieka, ten apetyt na utarcie nosa losowi. Wedle Adama Smitha niedorzeczna wiara człowieka, że los mu będzie sprzyjał, jest głównym motorem rozwoju gospodarczego.
Kanapka to sandwich po angielsku, właściwie powinno się pisać Sandwich, bo nazwa tej przekąski (chyba mozna tak powiedzieć) wzięła się od lorda Sandwicha, który wymyślił ją, aby nie oddalać się na posiłek od stołu gry.
Pretorianie rzucali losy o szatę Chrystusa.
W nowożytnych czasach ludzie zapragnęli bardziej kontrolować ryzyko, rozwinęli filozofię i matematykę ujarzmiając przyszłość. W porywający sposób Bernstein wyjaśnia pojęcia prawdopodobienstwa, doboru próby, regresji, teorii gier, procesu podejmowania decyzji racjonanych i nieracjonalnych.
Ale to nie jest skończona historia, jak doświadczamy dzisiaj szczególnie mocno. Być może prognozując i planując w pocie czoła – bo takich czasów jeszcze było – w naszych firmach dopisujemy dalszy ciąg tej książki.
Iwona D. Bartczak