BiznesMade in PolandSpołeczeństwo

Tenis, szczepionki i elektromobilność oraz Bałkany jako miękkie podbrzusze Europy

Ilekroć ktoś mnie pyta, jak prognozować tak nieprzewidywalny świat, zawsze najpierw mówię: patrz na pozornie odległe od siebie kropki, patrz na to, co nigdy się nie łączyło, bo jest bardzo prawdopodobne, że teraz stało się od siebie zależne i wpływa na postać świata. I w końcu wyląduje w Twoim excelu.

Prawdopodobnie większość z Was co najmniej słyszała, że jest afera z tenisistą, mistrzem świata, który został wyrzucony z pewnego kraju i z ważnych mistrzostw, ponieważ nie jest zaszczepiony na covid. Chodzi o Novaka Djokovicia i Australię.

Ale chodzi też o to, że Djokovic jest Serbem, a Serbia ma największe pokłady litu w Europie, tego kluczowego a rzadkiego surowca do elektromobilności, energetyki odnawialnej, elektroniki. Południowa Serbia może stać się litowym hubem dostarczającym surowiec do produkcji baterii dla Europy i Azji.

Ale chodzi też o to, że Djokovic jest dumą Serbii i jej władz, a licencje na eksploatację litu w Serbii zdobyła spółka australijska Rio Tinto.

Gdy Djokovic wrócił do domu, rząd Serbii cofnął australijskiej spółce licencję na poszukiwanie i wydobycie litu. Gdyby projekt został ukończony, uczyniłby Rio Tinto jednym z największych producentów litu na świecie.

Ale lit dalej jest w Serbii, dalej jest potrzebny gospodarkom świata. Ktoś zyska na tym przetasowaniu. Może to jest ważna wiadomość dla Polski, która jest jednym ze światowych liderów produkcji baterii do samochodów elektrycznych?

To jest piękny przykład do zilustrowania mechanizmu powstawania nowych ryzyk i nowych szans, które aktualnie działa, oczywiście jeden z wielu mechanizmów. Jego pouczający charakter polega na tym, że wcześniej nigdy w biznesie nie musieliśmy brać pod uwagę takiego scenariusza ani takich zmiennych.

Można ten temat jeszcze bardziej rozbudować. Djokovic ma negatywny stosunek do aktualne stosowanych preparatów do szczepienia, ale jest zaangażowany w walkę z covid – zainwestował grube miliony w firmę skoncentrowaną na szukaniu i produkcji leków m.in. na covid (80% udziałów w duńskiej firmie QuantBioRes ). Więc ocena jego postawy nie jest taka prosta.  

Chiny zainwestowały w latach 2005-2019 w Serbii – będącej na linii inicjatywy Pasa i Szlaku – 10 mld dolarów i są uważane przez Serbów za lepszego sojusznika niż Europejczycy. Chińczycy są stosunkowo nowym graczem na Bałkanach, ale Rosja jest tu od zawsze obecna. Może wykorzystać Bałkany – zwane „miękkim podbrzuszem Europy” – w swojej obecnej ofensywie geopolitycznej. Generalnie współpraca Rosja-Chiny zacieśnia się, może w ślad za wzmagające się rywalizacją USA – Chiny oraz zaostrzającymi się stosunkami USA – Rosja.

Djokovic uruchomił kamyczek lawiny?

No, a teraz pytanie: czym będzie się kierować Francja (czy inny kraj) pozwalając – lub nie – grać Djokoviciowi w organizowanych u siebie rozgrywkach? 

I tak dalej, i tak dalej. Dzisiaj trzeba mieć przysłowiowe „oczy wokół głowy”.

 

Iwona D. Bartczak