Bez kategorii

Najlepiej finansowane startupy technologiczne w Europie

Mapa powyżej wskazuje najlepiej finansowane startupy technologiczne wspierane przez VC w każdym kraju w Europie. Łącznie startupy na tej mapie pozyskały prawie 21,3 miliarda dolarów w ujawnionym finansowaniu kapitałowym.

Ostatnio gruchnęła wieść, że w Polsce pojawił się pierwszy jednorożec DocPlanner, ale jednak trochę mu brakuje do 1 mld USD. W Europie znajdują się wybitne centra startupów i innowacji w miastach, takich jak Berlin, Sztokholm, Londyn. Jednak boom technologiczny rozprzestrzenia się po całym kontynencie. Od 2015 r. fundusze zainwestowały tu ponad 200 mld USD w startupy, a w pierwszej połowie 2021 r. pobiły już ubiegłoroczne rekordy, z kwotą ponad 50 mld USD. Obejmuje to inwestycje w wiodące technologiczne jednorożce, takie jak sieć usług przewozowych Bolt w Estonii, rynek dostaw Glovo w Hiszpanii i firma płatnicza Mollie w Holandii.

  • Najlepiej finansowanym startupem w Europie jest brytyjska firma OneWeb, zajmująca się satelitami szerokopasmowymi, z 5,2 mld USD ujawnionego finansowania kapitałowego.
  • Trzy najlepiej finansowane startupy w regionie  dopełnia szwedzki Northvolt (4 mld USD), który produkuje  baterie oraz Trendyol, rynek e-commerce  w Turcji (1,5 mld USD).
  • Czternaście z 38 firm przedstawionych na mapie to jednorożce, których ujawniona wycena wynosi ponad 1 mld USD.  Pięć najbardziej cenionych jednorożców to: Celonis (wycena 11 mld USD, Niemcy), Northvolt (9,1 mld USD, Szwecja), Mollie (6,5 mld USD, Holandia), Bolt (4,8 mld USD, Estonia) i  Vinted (4,5 mld USD, Litwa).
  • 20 krajów  zebrało ponad 100 mln USD w finansowaniu kapitałowym. Sześć krajów — Wielka Brytania, Szwecja, Turcja, Niemcy, Estonia i Hiszpania — ma start-upy technologiczne, które pozyskały ponad 1 mld USD.
  • Najmniej finansowanym startupem na mapie jest FRVR z Malty, twórca gier na wczesnym etapie, który zebrał 5,6 mln dolarów.

Jasno widać co jest uważane za przyszłościowe i rentowne.

Informacje dzięki CB Insights.