BiznesFinanse

Kapitał ma ojczyznę

To ciekawa analiza CB Insights geograficznego rozkładu inwestorów, którzypoparli najwięcej jednorożców. Nie ma tu wielkich zaskoczeń, ale warto sobie po raz kolejny uświadomić, że pochodzenie kapitału ma znaczenie. Polskie startupy, uzyskujące poważny kapitał amerykański, np. Booksy też musiały zmienić siedzibę na USA. Arek Skuza – znany również uczestnikom społeczności Business Dialog – usłyszał od funduszu, ktoremu bardzo spodobał się jego startup: „Jest jeden warunek. Musicie zamieszkać w San Francisko.” Zamieszkał.

Obecnie istnieje około 800 jednorożców (prywatnych firm o wartości 1 miliarda USD i więcej) z ponad 40 krajów na całym świecie. Spośród nich najwięcej ma siedzibę w Stanach Zjednoczonych (50%), a następnie w Chinach (20%).

10 największych amerykańskich inwestorów w jednorożce ma co najmniej połowę swoich portfeli jednorożców składających się z firm z siedzibą w USA. Sequoia Capital China ma największy odsetek spółek portfelowych z siedzibą w Chinach (79%), podczas gdy SoftBank z siedzibą w Japonii poparł największy odsetek jednorożców poza Stanami Zjednoczonymi lub Chinami, a 47% jego inwestycji obejmuje inne kraje, w tym Indie , Wielkiej Brytanii, Brazylii i nie tylko.

Najcenniejszym jednorożcem w Chinach — i na świecie — jest ByteDance, firma macierzysta kilku platform z treściami wirusowymi, w tym TikTok. Wyceniony na 140 miliardów dolarów ByteDance był wspierany przez czołowych inwestorów jednorożców Tiger Global Management, SoftBank Group, Sequoia Capital China i Tencent Holdings. 

Najcenniejszym jednorożcem w USA jest procesor płatności Stripe, wyceniany na 95 miliardów dolarów. Firma była wspierana przez czołowych inwestorów jednorożców Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, DST Global, Tiger Global Management i Fidelity Investments. Wśród nich Andreessen Horowitz i Sequoia Capital weszli do gry na początku, w 2011 roku. 

CB Insight przygotował też swoją prognozę firm, które mogą stać się jednorożcami.

  • Dominują narzędzia Enterprise/Big Data: 30% firm z  listy pracuje nad narzędziami Enterprise lub Big Data. Wraz z tymi od DevOps i narzędzi programistycznych stanowią prawie połowę tej kategorii. Ponadto firmy są zajmujące się wyszukiwaniem korporacyjnym ( Algolia), rozproszonymi bazami danych (Cockroach Labs), funkcjami czatu (Sendbird ) i ochroną danych klientów (BigID).
  • 20% przyszłych jednorożców działa w przestrzeni fintech:  6 z 10 kandydatów na jednorożców przyszłości fintech znajduje się poza USA,  Argentyna (Uala’) i Indie (CRED) reprezentują rynki wschodzące. 
  • Kolejne najczęściej wybierane kategorie po narzędziach korporacyjnych/big data i fintech to opieka zdrowotna i sprzęt, po 8% każda.

 

Wspomniany wcześniej Arek Skuza  spisujac swoje rady dla przedsiębiorców szukających kapitału w USA napisał m. in. takie słowa: „Pakuj się i jedź tam. Kapitał, który tam jest, dopiero wtedy stanie się osiągalny, jeśli będziesz tam i Ty. Nie oznacza to, że musisz porzucić Polskę, zapomnieć o nie, odwrócić się plecami. Wręcz przeciwnie: pamiętaj o niej i wracaj tutaj, aby inni mogli pójść w Twoje ślady.” 

Być może to jest dzisiaj bardziej aktualne niż te kilkanaście lat temu, gdy to pisał czy sam walczył o sukces swojego startupu. Arek wrócil, ale znów jest w Stanach 🙂