Made in Poland

Program “Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce” – przygotowany w społeczności Business Dialog, a szczególnie Klubu Dyrektorów Finansowych "Dialog" –  ma na celu podniesienia jakości zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym i jego konkurencyjności.

Wzmacnia zdolność firm w Polsce do pozyskania zamówień, zleceń i inwestycji produkcyjnych i logistycznych od międzynarodowych korporacji, które zaczęly preferować kooperantów i dostawców bliższych geograficznie, kulturowo, politycznie.

Wspiera powstawanie nowych łańcuchów dostaw, angażujących krajowych dostawców, a także platformy regionalnej współpracy B2B.


Rada Autorytetów wspierająca program składa się z następujących osób: Danuta Dąbrowska, Jacek Bartosiak, Piotr Freyberg, Janusz R. Guy, Piotr Kubiak, Richard Łada, Jerzy Mikosz, Konrad Raczkowski. Więcej o nich tutaj


Zadaniem Rady Autorytetów jest formułowanie opinii na temat aktualnej sytuacji cywilizacyjnej, międzynarodowej i gospodarczej, stosownie do swoich kompetencji i doświadczeń, w odpowiedzi na wydarzenia, a także na prośbę uczestników programu.  Pracę Rady koordynują Iwona D. Bartczak i Bartosz Radziszewski.


W ramach programu opracowywane są i upowszechnione rekomendacje w następujących obszarach:

  • zarządzania strategicznego, operacyjnego i finansowego 
  • planowania i realizacji produkcji
  • robotyzacji, infrastruktury IT i bezpieczeństwa
  • inwestycji przemysłowych i logistycznych
  • ofertowania i negocjacji z globalnymi korporacjami

I edycję programu - XI 2020 - VI 2021 - zamyka raport z badania "Łańcuchy dostaw 2021", z analizą postaw firm wobec przebudowujących się łańcuchów dostaw. Wyniki i wnioski z badania są TUTAJ

Polecamy nasze artykuły i analizy makroekonomiczne i zarządcze opublikowane poniżej, a także rekomendacje dotyczące wyboru, wdrażania i rozwoju systemów ERP TUTAJ,

II edycja programu - VII -XII 2021 -  jest skoncentrowana na tzw. branżach rozwojowych, na nowych łańcuchach wartości, które są w dużym stopniu stymulowane strategią i regulacjami UE, związanymi z klimatem, środowiskiem, mobilnością, zdrowiem, cyfryzacją, a także uzyskiwaniem względnej niezależności Europy i Polski od producentów odległych geograficznie, kulturowo, politycznie. 

Nasze działania wspiera zespół "Liderzy przyszłości XXI", zarządzany przez Dariusza Redę, w składzie:

Dariusz Reda, łańcuchy dostaw, zakupy,
Hanna Hanć, zarządzanie projektami,
Wojciech Dinges, transport i mobilność
Adam Guz, inwestycje
Wlodzimierz Hrymniak, elektromobilność,
Vadym Melnyk, drony
Jacek Nawrot, ICT, badania rynkowe
Jarosław Tokarczuk, OZE

Więcej informacji o członkach zespołu jest TUTAJ

Partnerzy programu:

 

Artykuly, filmy, wydarzenia i blog widoczne są poniżej dla uczestników społeczności Business Dialog po zalogowaniu do tego serwisu.

Wiele danych wskazuje, że prawdziwe jest coraz częstsze odczucie menedżerów – również sygnalizowane przez uczestników Klubu Dyrektorów Finansowych „Dialog” – mówiące, że obecne turbulencje w łańcuchach dostaw spowodowane niedoborami surowców, komponentów czy kontenerów są znacznie bardziej dotkliwe niż ubiegłoroczne, wynikające z blokad granicznych czy zamykania fabryk.

Chociażby wskaźnik PMI dla przemysłu w Polsce potwierdza, że niedobory podaży surowców napędzają…

Czytaj więcej…

Zwykle pracownicy działu zakupów kończyli pracowity tydzień, patrząc na piękny widok uplasowanych wszystkich zleceń zakupowych z potwierdzonymi warunkami dostaw i ceną, pozwalający z czystym sumieniem zamknąć tabelkę oszczędności. Zanim go wysłali do category managerów, a ci do purchasing directora, sprawdzali jeszcze czy wszystkie kolumny są odhaczone na zielono.

Od wielu tygodniu piątki mają jednak mniej piękne widoki. Zamiast potwierdzeń, spływają po kolei anulacje…

Czytaj więcej…

Najpowszechniej spotykanym modelem wynagradzania pracowników produkcyjnych albo handlowców jest stała podstawa i uzależniony od indywidualnych bądź grupowych wyników dodatek. W przypadku pracowników produkcyjnych będzie to dodatek od liczby wyprodukowanych detali na przykład (akord), a u handlowców - prowizja od wypracowanego obrotu, czy uzyskanej kwoty marży. To prosty model, mający uznanie w oczach wielu managerów i pracowników firm, niezmiennie popularny od grubo ponad stu lat.

Już…

Czytaj więcej…

Praca zdalna stała się nowym standardem w czasie pandemii Covid‑19. W fazie wychodzenia z kryzysu ta kulturowa zmiana może pozwolić firmom z krajów rozwiniętych na zatrudnianie zdalnych pracowników z krajów wschodzących, aby w ten sposób ograniczyć koszty pracy. Coface szacuje, że całkowita liczba miejsc telepracy w gospodarkach wysokodochodowych wynosi ok. 160 mln, podczas gdy liczba potencjalnych telepracowników w gospodarkach nisko- i średniodochodowych to ok. 330 mln. Coface…

Czytaj więcej…

Dzisiaj media doniosły o kontrakcie firmy Cadeler, zajmującej się instalacją morskich elektrowni wiatrowych, która zamówiła w chińskiej stoczni COSCO Shipping Heavy Industry dwa nowe samopodnośne statki do instalacji turbin wiatrowych klasy "X".

To wydarzenie zwraca uwagę na dwa zjawiska: kondycję przemysłu stoczniowego w Polsce, Europie, USA i w Azji oraz na możliwości realizacji ambitnych planów rozwoju morskiej energetyki wiatrowej jako alternatywy dla innych gorzej postrzeganych…

Czytaj więcej…

W ubiegłym tygodniu miałem okazję uczestniczyć w jeździe demonstracyjnej pasażerskim zespołem trakcyjnym o napędzie wodorowym iLint Coradia produkcji Alstom na torze Instytutu Kolejnictwa w Żmigrodzie.
Prezentację pojazdu i jego parametrów prowadzili Sławomir Nalewajka i Artur Fryczkowski, czyli szefowie połączonych koncernów Alstom/Bombardier w Polsce.

Pojazd jest jednym z grupy ponad 40 dotychczas wyprodukowanych iLintów, które…

Czytaj więcej…