Made in Poland

Program “Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce” – przygotowany w społeczności Business Dialog, a szczególnie Klubu Dyrektorów Finansowych "Dialog" –  ma na celu podniesienia jakości zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym i jego konkurencyjności.

Wzmacnia zdolność firm w Polsce do pozyskania zamówień, zleceń i inwestycji produkcyjnych i logistycznych od międzynarodowych korporacji, które zaczęly preferować kooperantów i dostawców bliższych geograficznie, kulturowo, politycznie.

Wspiera powstawanie nowych łańcuchów dostaw, angażujących krajowych dostawców, a także platformy regionalnej współpracy B2B.


Rada Autorytetów wspierająca program składa się z następujących osób: Danuta Dąbrowska, Jacek Bartosiak, Piotr Freyberg, Janusz R. Guy, Piotr Kubiak, Richard Łada, Jerzy Mikosz, Konrad Raczkowski. Więcej o nich tutaj


Zadaniem Rady Autorytetów jest formułowanie opinii na temat aktualnej sytuacji cywilizacyjnej, międzynarodowej i gospodarczej, stosownie do swoich kompetencji i doświadczeń, w odpowiedzi na wydarzenia, a także na prośbę uczestników programu.  Pracę Rady koordynują Iwona D. Bartczak i Bartosz Radziszewski.


W ramach programu opracowywane są i upowszechnione rekomendacje w następujących obszarach:

  • zarządzania strategicznego, operacyjnego i finansowego 
  • planowania i realizacji produkcji
  • robotyzacji, infrastruktury IT i bezpieczeństwa
  • inwestycji przemysłowych i logistycznych
  • ofertowania i negocjacji z globalnymi korporacjami

Partnerzy programu

Artykuly, filmy, wydarzenia i blog widoczne są poniżej dla uczestników społeczności Business Dialog po zalogowaniu do tego serwisu.

Amerykanów zelektryzowała ostatnio wiadomość, że nawet o połowę może zostać zmniejszona produkcja Forda T-150, najpopularniejszego obecnie samochodu w USA. Na razie w fabrykach w Dearborn i w Kansas City pracownicy przychodzą na jedną lub dwie zmiany, choć mogliby na trzy. A że ten model to najbardziej opłacalny pojazd Forda, to jest to bardzo bolesna decyzja, zapewne nie zostałaby podjęta, gdyby możliwa była inna.

Brakuje chipów. A samochód to zestaw…

Czytaj więcej…

Jeśli komuś się wydaje, że szczepionki na covid służą jedynie poprawie zdrowia ludzi, to głęboko się myli. Szczepionki są przedmiotem rozgrywek politycznych i gospodarczych, też okazją biznesową. Odpowiednie podejście do szczepionek może być dźwignią ekonomiczną. Korea Południowa wykorzystała do rozwoju krajowego przemysłu farmaceutycznego, mimo że żadnej szczepionki nie wymyśliła.

O Korei Południowej pisaliśmy już w Business Dialog pokazując podejście do klubów…

Czytaj więcej…

Przemysł 4.0 wersja chińska

Rewolucja Przemysłowa 4.0 pozostaje na Zachodzie na marginesie wszelkiej dyskusji. Tymczasem w Chinach nabiera coraz bardziej wyraźnego wymiaru i kształtu.

Czym jest robot (słowo „dał światu” Karel Čapek) Rewolucji Przemysłowej 4.0? To przede wszystkim nie jest pojedyncza maszyna. To system maszyn. Pierwsze skojarzenie: linia spawalnicza w fabryce samochodów. Tu zespoły robotów stały się normą już w latach 80. XX wieku. Tyle, że sterowane były one bezpośrednio, przez…

Czytaj więcej…

Frytki pod dyktando IT

Frytki, które kupujemy w McDonald’s w wielu miejscach na świecie pochodzą z Farm Frites Poland w Lęborku. Jest to najważniejszy z trzech klientów tej firmy. Dwóch innych – holenderskie Farm Frites i Aviko - są współwłaścicielami firmy. Firma nie prowadzi więc sprzedaży i marketingu, tylko produkuje. Niemal cała informatyka jest nakierowana na optymalizowanie procesu produkcji pod względem jakości i rentowności. Jej celem jest dostarczenie właściwym osobom informacji…

Czytaj więcej…

Temat poruszany w artykule Beaty Javorcik „Przekształcenie globalnych łańcuchów dostaw ...” TUTAJ jest problemem globalnym, ale jest on efektem podjętych w przeszłości suwerennych decyzji biznesowych niezależnych podmiotów gospodarczych. U podstaw tych decyzji leżały określone cele biznesowe. O nie należy więc i dzisiaj w pierwszej kolejności…

Czytaj więcej…

Pandemia COVID-19 zwróciła uwagę na dużą zależność krajów uprzemysłowionych od chińskich dostawców i doprowadziła do wezwań do zwiększenia odporności poprzez dywersyfikację źródeł dostaw. W artykule argumentuję, że geograficzne przekształcenie globalnych łańcuchów wartości będzie wymagało znacznych bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Ponieważ przewiduje się, że takie przepływy pozostaną ograniczone w ciągu najbliższych kilku lat, przekształcenie globalnych łańcuchów wartości nie…

Czytaj więcej…