Made in Poland

Program “Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce” – przygotowany w społeczności Business Dialog, a szczególnie Klubu Dyrektorów Finansowych "Dialog" –  ma na celu podniesienia jakości zarządzania przedsiębiorstwem produkcyjnym i jego konkurencyjności.

Wzmacnia zdolność firm w Polsce do pozyskania zamówień, zleceń i inwestycji produkcyjnych i logistycznych od międzynarodowych korporacji, które zaczęly preferować kooperantów i dostawców bliższych geograficznie, kulturowo, politycznie.

Wspiera powstawanie nowych łańcuchów dostaw, angażujących krajowych dostawców, a także platformy regionalnej współpracy B2B.


Rada Autorytetów wspierająca program składa się z następujących osób: Danuta Dąbrowska, Jacek Bartosiak, Piotr Freyberg, Janusz R. Guy, Piotr Kubiak, Richard Łada, Jerzy Mikosz, Konrad Raczkowski. Więcej o nich tutaj


Zadaniem Rady Autorytetów jest formułowanie opinii na temat aktualnej sytuacji cywilizacyjnej, międzynarodowej i gospodarczej, stosownie do swoich kompetencji i doświadczeń, w odpowiedzi na wydarzenia, a także na prośbę uczestników programu.  Pracę Rady koordynują Iwona D. Bartczak i Bartosz Radziszewski.


W ramach programu opracowywane są i upowszechnione rekomendacje w następujących obszarach:

  • zarządzania strategicznego, operacyjnego i finansowego 
  • planowania i realizacji produkcji
  • robotyzacji, infrastruktury IT i bezpieczeństwa
  • inwestycji przemysłowych i logistycznych
  • ofertowania i negocjacji z globalnymi korporacjami

Partnerzy programu

Artykuly, filmy, wydarzenia i blog widoczne są poniżej dla uczestników społeczności Business Dialog po zalogowaniu do tego serwisu.

Czasem jeden wykres lub jedna grafika wyczerpuje odpowiedź na pytanie. Tak jest i w tym przypadku, jeśli ponad 80 % pytanych odpowiada twierdząco. Czyli wiadomo już, że zmiany w łańcuchach dostaw stały się faktem. Powyższe dane pochodzą z badania "Łańcuchy dostaw 2021", zrealizowanego przez Klub Dyrektorów Finansowych "Dialog" w lutym i marcu 2021.

 

W ostatnich dekadach globalizacja gospodarek sprawiła, że łańcuchy dostaw stawały się coraz bardziej wyrafinowane a…

Czytaj więcej…

Powrót do Rzeczypospolitej

Poniższy tekst jest propozycją przemówienia Premiera Rzeczypospolitej ogłaszającego wielki program, który ma skłonić do powrotu do kraju miliony Polaków żyjących za granicą i ich rodziny.  Jego autorem jest Jacek Bartosiak.

Kraków, Wawel, dawna siedziba królów Rzeczypospolitej. Sala…

Czytaj więcej…

Europa zawsze będzie ojczyzną przemysłu

Przypomnijmy: Przemysł ma zasadnicze znaczenie dla przyszłego rozwoju i dobrobytu Europy. Stanowi ponad 20% gospodarki UE i zatrudnia około 35 mln osób, a wiele milionów dodatkowych miejsc pracy w Unii i poza nią jest z nim powiązanych. Przemysł generuje 80% eksportu towarów i to głównie jemu UE zawdzięcza swoją pozycję czołowego globalnego dostawcy oraz miejsca przeznaczenia bezpośrednich inwestycji zagranicznych. Małe i…

Czytaj więcej…

ERP – You’ll Never Walk Alone

ERP (ang. Enterprise Resource Planning) – czy sam system tej klasy wystarcza dziś nowoczesnym firmom produkcyjnym? – oto jest pytanie. Teza poniższego tekstu jest dość prosta i zawarta w jego tytule. Informacja dla tych, którzy nie są kibicami piłki nożnej, te słowa to tytuł piosenki, która stała się hymnem klubu piłkarskiego Liverpool. Kto nie zna? – warto poznać. Choćby nie wiadomo jak dobry i sprawdzony w działaniu był użytkowany, wybrany i wdrożony system ERP – nie spełni on…

Czytaj więcej…

Ilustracyjny wykres pochodzi ze świeżutkiego badania w Klubie Dyrektorów Finansowych "Dialog" na temat "Łańcuchy dostaw 2021", które skończyliśmy kilka dni temu. Poniższy artykuł powstał jeszcze przed jego opracowaniem, ale wszystko się zgadza!

*********************

Wiadomo, że w ub. roku wybuchł handel internetowy, wiadomo że wraz z wejściem do Polski Amazona jeszcze zwielokrotni handel przez platformy zakupowe, choć i tak jest już popularny u nas jak niemal wszędzie na…

Czytaj więcej…

W marcu Giełdowy Indeks Produkcji wzrósł o 3,56% do poziomu 930,33 punktów, zamykając pierwszy kwartał wzrostem na poziomie 5,44%. A mogło być jeszcze lepiej, gdyż w połowie miesiąca GIP60 był już na poziomie 960 punktów, nad którym po raz ostatni GIP60 znajdował się w połowie kwietnia 2019 roku.
Wśród 60 największych polskich spółek produkcyjnych z GPW znalazło się 38, które w marcu poprawiły swoją wartość rynkową, 19…

Czytaj więcej…