Piszemy dla "Controlling i Zarządzanie"

Ukazał się ostatni w tym roku numer magazynu "Controlling i Zarządzanie" .

Polecamy wszystkie artykuły, ale szczególnie Iwony D. Bartczak "Nowy świat, dla niektórych wspaniały" o tym, co oznacza w istocie transformacja energetyczna Fit for 55.

Tekst powstał w wyniku analiz dla potrzeb "Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce", programu Business Dialog wspierających firmy w zajęciu korzystniejszego miejsca w przebudowujących się łańcuchach dostaw. Więcej artykułów w serwisie programu   https://wyprodukowanewpolsce.org.pl/

Najważniejsze rekomendacje artykułu:

Co robić?

Co więc możemy zrobić w naszym kraju, aby zapłacić za energetyczną transformację jak najmniej, a może nawet wyszarpać sobie jakieś korzyści?

Po pierwsze, wysyłać do agend europejskich wykształconych ludzi z umiejętnościami i rozumieniem polskiej racji stanu  – i parlamentarzystów, i urzędników, i specjalistów, i negocjatorów – aby umieli wywalczyć dla Polski odpowiednie zapisy w regulacjach, umowach, dyrektywach, pieniądze i żeby budzili taki szacunek, że inni będą się liczyć z ich opinią. Na razie Polacy nie wykazują się żadną aktywnością, a wobec Fit for 55 zachowują się jakby pierwszy raz widzieli ten dokument, a więc nie brali udziału w jego powstawaniu.

Po drugie, szukajmy nisz technologicznych, które możemy rozwinąć i uczynić z nich przewagę konkurencyjną. Może to będą baterie do samochodów elektrycznych, może recykling paneli fotowoltaicznych, może technologie do termoizolacji, może materiały zastępujące stal w budownictwie czy sprzęcie AGD.

Po trzecie, postawmy na przedsiębiorczość, na kreatywność i dynamikę ludzi z pazurem do biznesu, pilnych obserwatorów luk na rynku. Oni na pewno wymyślą nowe produkty czy usługi, które da się z zyskiem sprzedać w nowym świecie, a nie będą sprzeczne z regulacjami Fit for 55. Przedsiębiorcy, ich stowarzyszenia uważają, że idziemy w przeciwnym kierunku.

Po czwarte, wzmacniajmy dalej kompetencje w dziedzinie cyfryzacji i robotyzacji, gdzie już mamy zdolnych i wykształconych inżynierów i informatyków, zatrzymajmy ich dla polskiej gospodarki. Są łakomym kąskiem dla międzynarodowych korporacji, ale dla polskiej gospodarki – zasobem wprost bezcennym. To jest zadanie również dla ustawodawcy.

Po piąte, przestańmy się – obywatele i politycy – zajmować się drugorzędnymi sprawami, sporami o rzeczy bez znaczenia dla naszej przyszłości. Bo wtedy nie zajmujemy się pierwszorzędnymi, a jedynie ponosimy konsekwencje ich zaniedbania.

Czytaj więcej…
Wyślij do mnie e-mail, gdy pojawi się nowy komentarz –

Musisz być członkiem Business Dialog, aby dodawać komentarze!

Dołącz do Business Dialog