EkonomiaFinanseSpostrzeżenia

Wskaźnik Buffetta alarmuje!

Warren Buffett wycofał 200 miliardów dolarów z akcji (sprzedał) i umieścił je w amerykańskich obligacjach skarbowych (głównie T-bills). Buffett posiada teraz w gotówce więcej niż całą wartość netto 90% spółek S&P 500.

Jego zdaniem, jeśli relacja pomiędzy całkowitą wartością wszystkich akcji a PKB zbliża się do 200%… to inwestowanie w akcje jest jak igranie z ogniem, bo oznacza wysoką możliwość załamania rynku finansowego. Ten wskaźnik Buffetta konsekwentnie przewidywał każdy większy krach na rynku od 1950 roku. Aktualnie kapitalizacja rynkowa akcji amerykańskich zbliża się do 62 bilionów dolarów. To ponad dwukrotnie więcej niż wielkość gospodarki – 209%.

………………………….

Market Cap-to-GDP= [Market Capitalization of All Publicly Traded Companies / Gross Domestic Product (GDP)] ×100% 

 

 

 

 Gdzie: 

  • Market Capitalization of All Publicly Traded Companies – łączna wartość rynkowa wszystkich spółek notowanych na giełdzie w danym kraju. Oblicza się ją jako sumę bieżących cen akcji wszystkich spółek pomnożonych przez liczbę ich akcji w obrocie. 
  • Gross Domestic Product (GDP) – nominalny produkt krajowy brutto, który reprezentuje całkowitą wartość wszystkich dóbr i usług wytworzonych w gospodarce w danym okresie, zwykle w ciągu jednego roku. 

………………………………………….

Choć rynek akcji nie jest gospodarką, to jednak rynek akcji (i wartość aktywów w ogóle) napędza gospodarkę poprzez tzw. „efekt bogactwa”. Ludzie konsumują i wydają znacznie więcej, gdy wartość aktywów w ich portfelach inwestycyjnych jest wyższa.

Oczywiście, wskaźnik Buffetta mógł się zdezaktualizować, choć ze względu na znaczenie spółek technologicznych w nowoczesnej gospodarce. Niektórzy eksperci wskazują, że wzrost eksportu amerykańskich przedsiębiorstw oraz niedoszacowanie wartości cyfrowych produktów i usług mogą zaniżać wyliczenia PKB, co może wpływać na interpretację wskaźnika. Jednak na razie zainteresowanie technologią AI nie ma specjalnego przełożenia na pojawienie się nowych modeli biznesu lub aplikacji wpływających na wynik finansowych stosujących je firm.

Inne zastrzeżenia 

  • Brak uwzględnienia wartości spółek nienotowanych na rynku kapitałowym, które wchodzą w skład GDP. 
  • Wartość wskaźnika różni się między krajami w zależności od struktury gospodarki i udziału spółek giełdowych w całej gospodarce. 
  • Globalizacja, sektor technologiczny oraz różnice w metodologii obliczania PKB mogą wpływać na wartość wskaźnika. 
  • Przez większą część ostatnich lat wskaźnik utrzymywał się powyżej 100%, a mimo to rynki akcji rosły. 
  • Poziom wskaźnika powyżej 200% może być częściowo wynikiem zmieniającej się struktury gospodarki, szczególnie dominacji sektora technologicznego i globalnego charakteru firm notowanych na amerykańskim rynku finansowym. 
  • W strukturze gospodarki USA, ale nie tylko, występuje niedoszacowania cyfrowych usług w PKB. 
  • Kapitalizacja rynkowa firm notowanych na amerykańskim rynku finansowym nie odzwierciedla wyłącznie ich udziału w amerykańskiej gospodarce, ale również ich dominację na rynkach międzynarodowych – w skutek tego porównuje się wycenę rynku globalnego do lokalnego PKB zamiast międzynarodowego. 
  • Wzrost udziału w kapitalizacji rynku sektorów o wysokiej kapitalizacji rynkowej, takich jak AI i technologie chmurowe, kosmiczne i socialmedia podnosi wskaźnik, niekoniecznie wskazując na bańkę rynkową w wyniku korzystania z nich przez rynki zewnętrzne do rynku USA. 

Wielu roztropnych aktorów życia gospodarczego jednak podąża za Buffettem i ucieka od aktywów finansowych, spodziewając się silnej korekty rynku w 2025 roku. Niewykluczone, że Buffettowi o to chodzi i kiedys tanio kupi akcje.

Uważa się, że przyspieszenie wzrostu gospodarczego, obniżanie się inflacji  i brak większych konfliktów zbrojnych ustabilizowałyby gospodarkę globalną w 2025 roku. Ale czy to się wydarzy?

Iwona D. Bartczak  Bartosz Radziszewski