KDF DialogPracaZarządzanie

Dzięki jakim ludziom rozwijamy się?

Od jakiegoś czasu przyglądam się rynkowi rozwoju osobistego w Polsce jako uczestnik. Oto moje wnioski:

1. Wybieraj trenerów spójnych w tym, co mówią z tym, co robią na co dzień.

2. Jeśli trener mówi o nowoczesnych metodach zarządzania, a w zakresie jego treningu jest empatia, budowanie zespołów i motywowanie ludzi, to pewnie nie ma zielonego pojęcia o nowoczesnych metodach. Te cechy są podstawowymi cechami początkującego lidera. Bez nich trudno nim zostać. Gdzie tu miejsce na nowoczesność? Uważaj na przekaz.

3. Szkolenie z prowadzenia biznesu – w cv trenera widzę jako jedną z wielkich wartości to, że kilka razy zbankrutował, nic na temat sukcesu w budowaniu biznesu, czy wniosków z zaistniałych sytuacji – Czy nauczy Cię jak budować biznes? Zapewne może nauczyć Cię jak bankrutować.

4. Trafiasz na szkolenie z przywództwa, budowania zespołów – okazuje się, że trener działa sam, zdobywa klientów sam, prowadzi szkolenia sam i prowadzi księgowość sam. Prawdopodobnie takiemu trenerowi będzie trudno przekazać wiedzę praktyczną w tym zakresie, np. jak dobrać osobowości, jak przeprowadzić zespoły przez rożne okresy, jak motywować w okresie kryzysu i wreszcie jak przeprowadzić zmianę. Przecież te elementy, są ważne dla lidera i to one stanowią jego prawdziwą wartość.

5. Trener szkoli z negocjacji – sprawdź jakie umowy sam negocjował, w jakich branżach, z jakim środowiskiem i w jakich kulturach. Inaczej podchodzi się do negocjacji ceny samochodu lub szkolenia, a inaczej do umów wartych miliony dolarów. Często jest tak, że negocjujesz wewnątrz swojej organizacji (z szefem, zarządem, innym działem) – tu ze względu na zależności, negocjujesz inaczej, a inaczej chociażby do umowy o prace. Spójrz jak sprzedaje swoje szkolenia, jak zarządza promocjami i cenami, jaką prawdziwą wartość daje Tobie jako klientowi.

6. Trener szkoli z obsługi klienta – siedząc na sali treningowej zapewne jesteś już klientem trenera. Czujesz jednak, że coś jest nie tak. Czy trener na czas odpowiada na Twoje emaile, oddzwania na czas? Jest przygotowany na szkolenie lub czy rzeczywiście realizuje cały zakres szkolenia, o którym wspomina w ofercie? Opieka klienta jest czymś co odróżnia najlepszych od reszty. Zwracaj uwagę na szczegóły, one czynią różnice miedzy najlepszymi a przeciętymi, także w szkoleniach. Pamiętaj, o zasadzie, żeby dawać więcej niż Ci za to płacą, tym samym inwestujesz w swoją przyszłość

7. Umiejętność zarządzania czasem i planowanie. Często widzę trenerów, którzy dostarczają szkoleń w tym zakresie – zwłaszcza początkującym managerom czy specjalistom. Z drugiej strony widzę nieład na biurku, przygotowywanie materiałów przy uczestnikach, pomyłki w materiałach, częste emaile z korektami zakresu, ceny, miejsca szkolenia udając przy tym, że wszystko jest ok. To powinno być sygnałem, że może ten temat trener zna tylko z książki.

8. Szkolenia z programowania neuro-lingwistycznego (NLP) – trener zapewnia, że szkolenie zmieni Twoje życie, że zmienisz swoje przekonania, odnajdziesz siebie. Pierwszy dzień szkolenia i okazuje, że trener generalizuje, próbuje wam narzucić jego perspektywę. Widziałem sytuację, kiedy trener zaprosił na demo jedną z osób z publiczności. Celem była zmiana przekonań na temat pieniędzy. Zapytał osobę zaproszoną na demo jaki jest jego cel finansowy. Osoba odpowiedziała, że celem jest założenie funduszu inwestycyjnego o wartości 1 mld dolarów i zarządzanie nim. Trener na demo próbował udowodnić osobie, że to jest niemożliwe popierając to swoimi ogromnymi jak uważał umiejętnościami zarabiania na giełdzie – znacząco wybiegł poza kompetencje trenera. Okazało się, że osoba siedząca na demo już od dawna zarządza takimi kwotami i jest właśnie w procesie budowania takiego funduszu. Moi drodzy. Jeśli ego trenera jest większe niż suma ego wszystkich uczestników proponuje wyjść i lepiej przeczytać książkę. Przynajmniej ona nie oceni Twoich marzeń ze swojego poziomu.

9. Trener mówi o ryzyku w biznesie – jednym z podstawowych umiejętności biznesowych jest dywersyfikowanie ryzyka, zarządzanie ryzykiem tak, żeby zmieniać je w szanse. Jednakże kiedy trener zachoruje pisze do wszystkich, że odwołuje szkolenie i przekłada je na bliżej nieokreślony czas. Można pomyśleć, że zdarza się każdemu. Jednak nie powinno zdarzyć się w temacie zarządzania ryzykiem w biznesie.

10. Szkolenie z zakładania biznesów – tu pewnie usłyszycie, że praca na etat jest ble, że korporacja jest ble. Własny biznes to jest to. Często usłyszycie, że będziecie lepszymi ludźmi, jako przedsiębiorcy będziecie w czołówce naszego społeczeństwa. Moi drodzy nie każdy chce mieć własny biznes, są ludzie, którzy czują się wyśmienicie na etacie i to też jest ok. Z drugiej strony tych samych trenerów spotykam na korytarzach korporacji dostarczających szkoleń wspierających cele właśnie owych organizacji…

Uczestniczyłem w wielu szkoleniach. Jednak tylko z tych, gdzie trener był absolutnie spójny z tym, co mówił na scenie i w życiu wyniosłem najwięcej. Takim trenerom zależy na tym, żebyście to WY byli najlepsi, a nie trener.

Kiedyś spotkałem poczatkującego trenera, który zaprosił swoich znajomych na swoje pierwsze szkolenie. Był prawdziwy w tym, co mówił, nie ukrywał, że to było jego pierwsze szkolenie. Marzył o tym, żeby pokazać ludziom, że warto wziąć sprawy w swoje ręce. Mówił wprost, że ma wady i nad nimi pracuje. Entuzjazm i szczerość poparta dotychczasowym doświadczeniem, które płynęły z niego przekonały mnie do tego, co mówił. Do dziś korzystam z tego, co przekazał – wielkie dzięki za to!

Często najlepszymi trenerami są ludzie, których spotykacie na swojej codziennej drodze. Miejcie za to odwagę zapytać siebie – czego mogę się od nich nauczyć?

Życzę Wam wspaniałych szkoleń ze spójnymi trenerami.

8522252852?profile=RESIZE_180x180

 

Krzysztof Herdzik

 

 

 

__________________________

od redacji. Przypominamy jako artykuł tę wypowiedź Krzysztofa Herdzika, którą wcześniej zamieścił jako swój wpis w naszym blogu.