KDF DialogZarządzanie

Przywództwo w czasach pandemii

Sprawdzam! – powiedziała pandemia.

Od czasów wybuchu pandemii na moim linkedinie jakby mniej specjalistów, coachów, trenerów, mistrzów leadershipu lub też przywództwa a i o turkusie ciszej, jakby szaro, o pozytywnym wpływie benefitów na zaangażowanie pracowników też mniej. Cytowanie Simona Sinka w czasach pandemii, w czasach gdy „human touch” jest utrudniony lub wymaga nieszablonowych, nieopisanych wcześniej działań, jego tak popularne na Linkedinie cytaty stały się jakby przestarzałe? Stare? Z poprzedniej epoki? Zbyt ogólne? Sztuczne? Myślę, że stały się ważne jak nigdy wcześniej, ale wymagają przetłumaczenia na naszą nową rzeczywistość. Poniżej przesyłam kilka lekcji, które zanotowałem w swoim notatniku od marca, gdy w Barcelonie w której wówczas mieszkałem, wybuchła pandemia, byliśmy zamknięci w mieszkaniach, a w okna świeciło mocne słońce.

Przygotowując się do nowej pracy, gdy je czytałem odniosłem wrażenie, że poniższe notatki mogą być pomocne (nie tylko trenerom przywództwa…) i mogą stanowić realną pomoc.

1.      Włącz kamerkę – Twoi ludzie, zespoły chcą Cię widzieć. Mają dwoje uszu ale i dwoje oczu (Klienci też!).

2.     „Nie zawracaj głowy”. Jeżeli odrobiłeś lekcję wcześniej, śpij spokojnie i nie baw się w mikromanagement. Warunki w zdecydowanej większości mogą być cięższe do pracy, Twoje niepotrzebne pytania czy rozmowy o mało istotnych kwestiach będą stanowić dodatkowe utrudnienia. Zaufaj sobie. 

3.      Komunikuj się bardzo precyzyjnie. Jeżeli nie jesteś w stanie komunikować się z mistrzowską precyzją, patrz punkt 2.

4.      Staraj się obdzwonić wszystkich ludzi na koniec dnia. Rozmawiaj krótko (patrz punkt 2). Zapytaj czy wszystko OK, podziękuj za zaangażowanie i pracę danego dnia. „Dziękuję za dziś” ma dużą moc w budowaniu zaangażowania. Skup się na punkcie 5.

5.      Pomyśl czy dana osoba ma jakieś ukryte potrzeby i przed zaoferowaniem pomocy sprawdź czy byłbyś lub czy firma będzie w stanie rzeczywiście pomóc.

6.      Nie bój się dawać poczucia bezpieczeństwa. (Nad)używaj poniższych słów:

DOBRA ROBOTA

TYLKO TY MOŻESZ TO ZROBIĆ

JESTEŚ NAJLEPSZĄ OSOBĄ KTÓRA TO MOŻE ZROBIĆ

JESTEŚ NAJLEPSZĄ OSOBĄ KTÓRĄ MAMY W FIRMIE DO TEGO ZADANIA

JAKA JEST TWOJA OPINIA NA TEN TEMAT?

CO O TYM MYŚLISZ?

CO ODE MNIE POTRZEBUJESZ ŻEBY OSIĄGNĄĆ SUKCES?

CO POTRZEBUJESZ?

JAKIEGO WSPARCIA ODE MNIE POTRZEBUJESZ?

UFAM CI

POPEŁNIAJ BŁĘDY

MASZ MOJE CAŁKOWITE POPARCIE

DZIĘKUJĘ

 

Michał Barszczak

Autor jest dyrektorem finansowym, zdobywającym doświadczenie w globalnych organizacjach zarówno w Polsce, jak i w Krajach Bałtyckich, Hiszpanii czy Portugalii. Jest pasjonatem biznesu, pracy z ludźmi i rozwoju talentów. https://www.linkedin.com/in/michal-barszczak/