FinanseMade in Poland

Niedobory zagrożeniem dla płynności

W sierpniu wpływ ograniczeń podażowych na polskie przedsiębiorstwa w przetwórstwie przemysłowym był rekordowy. Aż 28,1% badanych przez Główny Urząd Statystyczny firm wskazywało, że niedobór surowców, materiałów i półfabrykatów (z przyczyn pozafinansowych), jest dla nich bariera rozwojową. To najwyższy odsetek od początku 2005, od kiedy mamy dostępne dane.

Najbardziej na braki komponentów narzekają producenci komputerów, wyrobów elektronicznych i optycznych (44,3%), a także wyrobów z drewna (38,9%), wyrobów z gumy i tworzyw sztucznych (38,6%) oraz mebli (37,5%) – w tych samych branżach nastąpiło też największe nasilenie niedoborów w ostatnim roku.

Najważniejszym komponentem, którego brakuje obecnie na całym świecie są półprzewodniki. Szybki wzrost popytu na elektronikę podczas pandemii oraz w okresie znoszenia restrykcji spowodował globalną nierównowagę podaży i popytu, która może potrwać co najmniej do końca bieżącego roku. Konsekwencją są zaburzenia w globalnym przemyśle motoryzacyjnym oraz w innych branżach związanych z produkcją elektroniki.

Firmy zgłaszają też jednak niedobory szeregu innych surowców i półproduktów, między innymi drewna, stali, okuć, klejów. Tutaj też mamy do czynienia z podobnym mechanizmem – ograniczona w krótkim okresie podaż jest za mała, żeby zaspokoić popyt, który wystrzelił po pandemii.

Do braku komponentów należy dołączyć też zaburzenia w globalnym transporcie międzynarodowym oraz braki wolnych kontenerów wykorzystywanych w transporcie dalekomorskim. Konsekwencją jest rekordowy wzrost cen frachtu oraz wydłużenie czasu dostaw. Obecnie zaburzenia w handlu dotyczą nie tylko handlu morskiego, ale też przewozów kolejowych z Azji oraz transportu lotniczego.

9465073475?profile=RESIZE_584x

 

 

 

Na niedostosowanie podaży do popytu nałożyły się w tym przypadku utrudnienia związane ze stosowaniem w Azji polityki „zero covid”, która doprowadza do zaburzeń pracy w portach. Nie bez znaczenia są także problemy pogodowe. Badanie koniunktury w sektorze przetwórczym pokazało w lipcu rekordowe wydłużenie czasu dostaw.

W odpowiedzi przedsiębiorstwa zwiększają swoją aktywność zakupową i zapasy, aby zmniejszyć ryzyko zaburzeń w produkcji.

 

 Kolejna dyskusja w KDF Dialog nad rekomendacjami postępowania w tej sytuacji odbędzie się 26.08 w Rzeszowie. Zapraszamy https://businessdialog.pl/wydarzenia/kdfdialog-26082021 

9465082885?profile=RESIZE_180x180

 

 

Analiza PKO BP na zamówienie Business Dialog. PKO BP jest partnerem programu Made in Poland/Wyprodukowane w Polsce https://businessdialog.pl/made-in-poland