Bez kategorii

Materiał low-tech, myślenie hi-tech

Innowacyjne wybory projektowe mogą mieć ogromny wpływ na teatr działań wojennych, dlatego ważne jest, aby zrozumieć zasady stojące za ich rozwojem. Niedawne użycie przez Ukrainę tanich dronów kartonowych dostarczonych przez Australię do ataków na cele w Rosji jest dobrym przykładem tego, jak to może działać.

Według Australian Army Defense Innovation Hub Australia dostarcza Ukrainie 100 dronów miesięcznie od marca tego roku w ramach pakietu pomocowego o wartości szacunkowej 15,7 mln funtów, w następstwie porozumienia zawartego w lipcu 2021 r .

Nowe technologie mają tendencję do zastąpienia obecnych, co z kolei generuje konkurencyjne przeciwtechnologie. Ta okrężna relacja napędzana innowacjami ma często kluczowe znaczenie w działaniach wojennych, ponieważ może zapewnić kluczowy postęp technologiczny.

Technologia dronów została pierwotnie opracowana do celów wojskowych. Uznano wówczas, że oferuje możliwości w sferze cywilnej w zakresie logistyki, dostaw i pomocy w przypadku katastrof. To z kolei zaowocowało nowymi innowacjami, które można przełożyć na zastosowania wojskowe.

Konflikty w przyszłości będą szczególnie kształtowane przez drony , co będzie miało konsekwencje dla stosunków międzynarodowych, bezpieczeństwa i obronności.

Australijska firma Sypaq , firma zajmująca się inżynierią i rozwiązaniami, założona w 1992 r., stworzyła system Corvo Precision Payload Delivery System (PPDS) do użytku w wojsku, organach ścigania, bezpieczeństwie granic i służbach ratowniczych, a także w bezpieczeństwie żywności, inspekcji aktywów oraz poszukiwaniach i ratownictwie .

Według doniesień ukraińskie siły zbrojne użyły tekturowych dronów PDDS w ataku na lotnisko w obwodzie kurskim w zachodniej Rosji 27 sierpnia. W ataku uszkodzono myśliwce Mig-29 i cztery myśliwce Su-30, dwie wyrzutnie rakiet przeciwlotniczych Pantsir, systemy uzbrojenia, oraz system obrony przeciwrakietowej powietrze-powietrze S-300.

Zasady projektowania

Zasady projektowania leżące u podstaw sukcesu dronów opierają się na kilku czynnikach, w tym kosztach produkcji, materiale płatowca, wadze, ładowności, zasięgu, rozmieszczeniu i łatwości użytkowania. Inne względy obejmują niezawodność oprogramowania operacyjnego i możliwość latania dronem w różnych warunkach pogodowych. Ogólnie rzecz biorąc, małe drony oferują obrazy o wysokiej rozdzielczości na potrzeby rozpoznania na szybko zmieniającym się teatrze działań wojennych. Dron Corvo posiada kamerę o wysokiej rozdzielczości, która zapewnia obraz obejmujący duży obszar, przesyłając materiał z powrotem do użytkownika w czasie rzeczywistym.

Znaczenie mapowania w czasie rzeczywistym ma kluczowe znaczenie dla dowodzenia i kontroli nowoczesnych, sprawnych sił zbrojnych, ponieważ mogą one kierować siłami lądowymi, ciężką bronią i artylerią.

W niektórych przypadkach projektowanie małych dronów koncentruje się na przystosowaniu ładunku do przenoszenia różnych rodzajów amunicji, co widać w ataku w Kursku.

Tekturowe drony mogą unieść ciężar o masie 5 kg, mają rozpiętość skrzydeł wynoszącą dwa metry i zasięg 120 km, a ich koszt wynosi 3500 dolarów (2750 funtów). Tektura woskowana jest idealnym materiałem, ponieważ zapewnia odporność na warunki atmosferyczne, transport w płaskich opakowaniach (o wymiarach 510 mm na 760 mm) i, co ważne, lekki płatowiec, który umożliwia większy zasięg lotu i dużą prędkość przelotową 60 km/h.

Stałopłaty oferują również większy zasięg niż drony wyposażone w wirniki, ponieważ skrzydła generują siłę nośną, a płatowiec ma mniejszy opór, dzięki czemu są bardziej energooszczędne. Potrafią także latać na większych wysokościach. Drony można wystrzelić z prostej katapulty lub ręcznie, dzięki czemu można je szybko rozmieścić.

Materiał low-tech, myślenie hi-tech

Radar obejmuje transmisję fal elektromagnetycznych, które są odbijane od dowolnego obiektu z powrotem do anteny odbiorczej. Karton jest generalnie trudniejszy do wykrycia przez radar, ale można wykryć jego elementy, takie jak akumulator.

Ale dron Corvo prawdopodobnie będzie miał mały podpis. Aby zapewnić pełną niewidzialność, potrzebne są materiały pochłaniające radary. Polimery te mają różne właściwości pochłaniające , aby uniknąć wykrycia radaru.

Kolejną zasadą konstrukcyjną jest zdolność drona do roju. Roje dronów mogą obezwładnić systemy obrony powietrznej samą siłą lub mogą zostać wykorzystane jako wabiki w operacjach kontrwywiadu.

Roje są w dużym stopniu uzależnione od rozwoju sztucznej inteligencji, która wciąż stanowi embrionalny obszar badań. Jednak niedawny wyścig dronów na Uniwersytecie ETH w Zurychu, podczas którego drony sterowane przez sztuczną inteligencję pokonały drony kontrolowane przez mistrzów świata w wyścigach dronów, uwydatnił ten potencjał.

Wszystkie te zasady projektowania i innowacje zmieniły i nadal zmieniają działania wojenne i działania teatralne. Jest prawdopodobne, że małe drony niedrogie będą prawdopodobnie w przyszłości odnosić dalsze sukcesy w misjach.

Filmik o tym dronie TUTAJ

Paul Cureton

Ten artykuł został opublikowany w The Conversation na licencji Creative Commons: oryginalny artykuł .