BiznesMade in Poland

Budowa lokalnego łańcucha wartości – przykład z Japonii

Jest juz wiele przykładów pokazujących, że wyobrażenie sprzed dwóch lat na temat przebudowy łańcuchów wartości były mało trafne, koncentrowały się wokół wychodzenia producentów z Chin, zmniejszania importu z tego kraju, co jak już wiadomo nie zdarzylo się, a wręcz jest przeciwnie. Ale łańcuchy rzeczywiście są przebudowywane. Są dwa główne mechanizmy tej przebudowy – bezpieczeństwo strategicznych branż w danych państwie oraz wyścig technologicznych w kluczowych dziedzinach.

Poniżej ciekawy przykład z Japonii (opisujemy go za Digitimes). 

W Japonii powstaje ​​nowa firma produkująca półprzewodniki, finansowana przez osiem japońskich konglomeratów, w celu opracowania i produkcji najnowocześniejszych półprzewodników logicznych.

Nowa spółka nosi nazwę Rapidus, która powstanie przy wsparciu Toyota Motor, Denso, Sony, NTT, NEC, Softbanku, Kioxia i Mitsubishi UFJ Bank, a także dzięki rządowej dotacji w wysokości 70 mld JPY (493 mln USD).

Odzwierciedla dążenie Japonii do masowej produkcji najnowocześniejszych półprzewodników, które stają się coraz ważniejsze dla bezpieczeństwa ekonomicznego.

Rapidus opracuje chipy zaczynające się od 2 nm, które będą wykorzystywane w autonomicznej jeździe, sztucznej inteligencji (AI) i inteligentnych miastach. Celem jest masowa produkcja w 2027 roku.

Japoński rząd chce wzmocnić krajową produkcję chipów poprzez budowę krajowego łańcucha dostaw półprzewodników. Ponieważ Japonia ma silną pozycję w sprzęcie i materiałach półprzewodnikowych oraz ma duży udział w rynku czujników obrazu CMOS i pamięci do przechowywania danych, stara się dogonić możliwości układów logicznych USA i Tajwanu, promując lokalną firmę w zakresie dostaw układów logicznych.

W odpowiedzi na dotowanie produkcji chipów przez amerykańską i unijną ustawę o chipach, rząd japoński zapowiedział również wsparcie, przekazując od kwietnia 2022 r. środki w wysokości 600 miliardów jenów na wzmocnienie systemu produkcji półprzewodników.

Japonia zatwierdziła również w listopadzie budżet uzupełniający, który obejmuje łącznie ponad 1,3 biliona JPY na rozwój technologiczny zaawansowanych półprzewodników i koszty tworzenia baz produkcyjnych.

Samsung rozpoczął masową produkcję chipów 3 nm, a TSMC zamierza rozpocząć masową produkcję swoich chipów 3 nm w 2023 roku.

Nowa firma planuje sprowadzić z powrotem japońskich inżynierów pracujących za granicą, aby utorować drogę do produkcji półprzewodników.

Japan Times zauważył, że obecnie japońskie firmy mogą produkować chipy 40 nm. Technologie, które zamierza wprowadzić na rynek Rapidus w ciągu 5 lat, pozwolą na masową produkcję chipów poniżej 3 nm. Wykonuje więc ogromny skok technologiczny.

Działania te pokazują, że produkcja technologii staje się coraz bardziej lokalna, a wyścig technologiczny nasila się..

Wyglada na to, że deglobalizacja będzie wiązać się nie tylko z konflikatami, ale też zwiększeniem roli rządów w gospodarce, a także skokiem technologicznym. Widzimy to też w Niemczech, w USA, w wielu bogatych krajach.

Warto, aby Polska też miała taką strategię. Udało się z sektorem baterii do samochodów elektrycznych, choć niepolskie podmioty go tworzą, ale w Polsce. A inny przykład bardziej krajowy?

Zarządy firm muszą brać pod uwagę, że rywalizacja w świecie odbywa się teraz również na tej płaszczyźnie, że rośnie protekcjonizm. Będzie jeszcze trudniej tworzyć lub wskakiwać w takie łańcuchy dostaw bez wsparcia rządu.

Oprac. IDB   BR