BiznesSpołeczeństwo

Doskonałe czasy na dobra luksusowe

W ciężkich czasach rośnie popyt na dobra luksusowe. Są całkowicie odporne na wydarzenia gospodarcze i geopolityczne i…. nieopodatkowane, w każdym razie łątwo to uzyskać.

W 2022 roku połowa z 10 luksusowych aktywów inwestycyjnych śledzonych przez Knight Frank, które obejmują również torebki, wino, monety, biżuterię, meble, kolorowe diamenty i rzadką whisky, odnotowała dwucyfrowy wzrost. Najwyższe wzrosty zanotowały dzieła sztuki, w tym kolekcja Paula Allena, nieżyjącego już współzałożyciela Microsoft.

Na drugim miejscu są klasyczne samochody.  Mercedes-Benz Uhlenhaut Coupe z 1955 rokuzostał sprzedany w zeszłym roku za 143 miliony dolarów, stając się najdroższym samochodem, jaki kiedykolwiek sprzedano, i jednym z 10 najcenniejszych przedmiotów kolekcjonerskich, jakie kiedykolwiek sprzedano na świecie. 

Mercedes-Benz 300 SLR Uhlenhaut Coupé roku został zaprojektowany i nazwany na cześć Rudolfa Uhlenhauta, głównego inżyniera działu wyścigów Mercedes-Benz od połowy lat 30. do wczesnych 70. XX wieku.

Zegarki kolekcjonerskie wzrosły o 18% w 2022 r., zajmując trzecie miejsce pod względem rocznego zwrotu.

Ciagle wysoko pozycjonowane są luksusowe jachty.

Niestety, popyt na dzieła sztuki w Polsce nie rośnie. Albo brak u nas bogaczy, albo wybitnych dzieł. Ponadto biznes jest najmniej aktywny w zakupach tego dobra, bardziej aktywny są lekarze czy prawnicy, to też jest zastanawiająca informacja.