Bez kategorii

Czy biznes odbudują interim menedżerowie?

Czy obecne i pogłębiające się turbulencje w biznesie zwiększają zapotrzebowanie na interim menedżerów? Czy warto myśleć o takiej ścieżce rozwoju zawodowego i pozyskiwania przychodów? Wypowiedź Doroty Grudzień, dyrektora zarządzającego Arthur Hunt, gościa naszego spotkania w Klubie Dyrektorów Finansowych „Dialog” w programie Plan B dla Dyrektora:

Nadchodzący kryzys raczej nie obali mitów na temat interim management, np. takich jak te, że obcy nie ponosi ryzyka, nie zna się na branży, nie zna realiów firmy. Szansą na zmianę podejścia może być skala zmian, jaką firmy będą musiały wdrożyć, podnosząc się po kryzysie. Tu własne zasoby firm – specjaliści, wiedza, kontakty – mogą nie wystarczyć i wtedy trzeba będzie sięgnąć po zewnętrznych konsultantów i właśnie interim menedżerów.

Na pewno będą dziedziny, w których ta otwartość na interim managera będzie większa. Szczególnie dotyczy to obszarów optymalizacji, nowych technologii, nowych  kanałów sprzedaży czy marketingu.

Interim Management w Polsce rozumiany jest jako zastępstwo na czas określony, np. za panią Zofię z księgowości, która poszła na macierzyński. Taka definicja nie odzwierciedla czym w istocie jest interim management.  We Francji używa się sformułowania Transformation management,  dla lepszego zdefiniowania funkcji tych managerów. Innymi słowy, przez Interim Management rozumiemy czasowe zatrudnienie wysokiej klasy eksperta do przeprowadzenia w danej organizacji zmiany czy transformacji, wdrożenia procesów, zdefiniowania nowych obszarów biznesowych. Taki manager podejmuje się wyzwania do którego nikt w firmie nie ma wystarczającej wiedzy czy doświadczenia. Cechą wyróżniająca transformation managera jest to, że jest ekspertem w swojej dziedzinie i jest w stanie bez dłuższego osadzania się w firmie rozpocząć projekt i go skutecznie przeprowadzić, ponieważ ma w tego typu projektach doświadczenie i czas „ekserymentowania” skraca do niezbędnego minimum. Projekty są zazwyczaj krótkotrwałe – 3-6-9 czasem 12 miesięcy w zależności od skali.

We krajach zachodnich firmy często korzystają z interim managementu, ponieważ widzą w tym konkretne korzyści: przede wszystkim skrócenie czasu wdrożenia projektu, minimalizowanie ryzyka poprzez wprowadzanie ekspertów, minimalizacja polityki kadrowej (osoba wchodząca do organizacji nie ma historycznych korelacji z ludźmi i łatwiej jest jej obiektywnie spojrzeć na rzeczywistość). W naszej organizacji Arthur Hunt Francja biznes Interim jest 2 razy większy niż w rekrutacjach.

Pewne jest, że rynek będzie coraz bogatszy o nowych transformation/interim managerów, którzy będą pojawiali się na rynku z różnych przyczyn. Najważniejsze to:

– Własna decyzji o odejściu z korporacji i stworzenie własnego biznesu

– Na skutek reorganizacji globalnej. Widzimy tendencję do centralizacji pewnych funkcji w organizacjach, np. finanse, marketing.

Do usłyszenia podczas spotkania online w społeczności Business Dialog 26.03 g. 17-19 https://businessdialog.pl/wydarzenia/planb-warszawa-26032020