BiznesIT

Ochrona zdrowia i projektowanie półprzewodników to strategiczne kierunki Apple

To najcenniejsza firma na świecie warta ok. 2,4 biliona dolarów, no może druga po Saudi Aramco. Co prawda, jej notowania spadły ostatnio, jak wielu innych firm, „w oczekiwaniu” na recesję i firma zapowiada mniejsze tempo zatrudniania nowych pracowników i niższe wydatki w przyszłym roku. Jednak to nie zmienia faktu, że intensywnie inwestuje w zaawansowane technologicznie obszary, takie jak AR/VR, sztuczna inteligencja i półprzewodniki. Ma znaczenie, co robi lider technologicznego i finansowego świata.

Apple przejął 25 firm, przeznaczył 430 miliardów dolarów na nowe inwestycje oraz utworzył 20 000 nowych miejsc pracy w Stanach Zjednoczonych w ciągu ostatnich 5 lat — oprócz dalszych inwestycji w Europie i Indiach — w zakresie inżynierii krzemowej, sztucznej inteligencji i technologii 5G.

 

Zdrowie

To strategiczny kierunek Apple. Centralnym elementem tej strategii są urządzenia Apple, takie jak Apple Watch i iPhone, które umożliwiają użytkownikom śledzenie, agregowanie i udostępnianie danych dotyczących ich zdrowia.

Sztuczna inteligencja

Apple agresywnie przejmował firmy zajmujące się uczeniem maszynowym (rodzaj sztucznej inteligencji, który wykorzystuje przeszłe dane do zrozumienia przyszłych scenariuszy) i AI, często wyprzedzając np. Google czy Microsoft.

Szał przejmowania AI przez Apple był kluczowy dla rozwoju nowych funkcji iPhone’a. Wiele z jego zakupów ma na celu ulepszenie wirtualnego asystenta Siri, ale też wielu innych funkcji.

Inne przejęcia AI obejmują np. twórcę domowych kamer bezpieczeństwa opartych na sztucznej inteligencji.  Apple wzmocnił też swój inteligentny głośnik, dodają możliwość przechowywanie danych na urządzeniu.

AR/VR

W ostatnich latach firmy z przestrzeni AR/VR stały się poważnymi celami fuzji i przejęć dla Apple, co zbiegło się w czasie z plotkami o wewnętrznym rozwoju zestawu słuchawkowego rzeczywistości mieszanej, który ma zostać wydany w 2023 roku (ostatecznie po nim pojawią się bardziej eleganckie okulary ).  Apple nie wyraziło jasno swoich ambicji związanych z metawersem , tak jak to zrobiła Meta, ale ciągłe inwestycje w AR/VR świadczą, że celuje w rolę ważnego dostawcy sprzętu, którego będzie potrzebować to środowisko cyfrowe.

Półprzewodniki

Apple jest uważany przez niektórych za najbardziej zaawansowaną firmę zajmującą się projektowaniem półprzewodników na świecie. Współpracuje również z TSMC — najbardziej zaawansowaną firmą produkującą półprzewodniki na świecie.

Firma kupiła biznes modemów smartfonów Intela w 2019 roku za 1 miliard dolarów, co dało mu znaczący portfel patentów i 2200 byłych pracowników Intela. Nastąpiło to po przejęciu w 2018 r. działu zarządzania energią Dialog Semiconductor. 

Apple jeszcze bardziej rozwinął swoje możliwości w zakresie półprzewodników, inwestując w kluczowych dostawców, w tym Corning. Corning jest producentem Gorilla Glass, wytrzymałego szkła stosowanego w ekranach iPhone’ów,  co zbiegło się w czasie z pojawieniem się plotek o zginalnym iPhonie.

Oprócz tych inwestycji Apple nawiązał współpracę z wiodącymi firmami, takimi jak Foxconn , jeden z głównych partnerów w produkcji iPhone’ów, oraz LG Display , producent wyświetlaczy OLED.

A także samochody, płatności, rozrywka – to obszary, w których Apple dokonał istotnych przejęć i zarejestrował patenty.